7. sınıf fen bilimleri dersi ışığın madde ile etkileşimi ünitesinde biyomimikri etkinlikleriyle destekli öğretimin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of teaching supported with biomimicry activities in the interaction of light with matter unit of the 7th-grade science course
  1. Tez No: 951924
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇALIKIRANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf fen bilimleri dersi ışığın madde ile etkileşimi ünitesinin biyomimikri ile tasarlanan etkinliklerle öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı ise, biyomimikri ile geliştirilen etkinliklere ve derse ilişkin görüşlerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Kastamonu İli Seydiler İlçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 42 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Rastgele olarak seçilen deney ve kontrol gruplarında 21'er öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada, nicel ve nitel araştırmaların bir arada olduğu karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri; ışığın madde ile etkileşimi ünitesi akademik başarı testi, fen bilimleri dersine yönelik motivasyon ölçeği ve fen bilimleri dersi tutum ölçeği ile, nitel verileri ise; yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada biyomimikri ile tasarlanan etkinliklerle yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarına ve tutumlarına etkisini belirlemek için deneysel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Ayrıca akademik başarı son-test puanlarına göre deney grubundan belirlenen dokuz öğrencinin ilgili ünite konularının öğretilmesinde kullanılan biyomimikri ile tasarlanan etkinliklere ve derse ilişkin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu ile nitel veriler toplanmıştır. İlgili ünite konuları kontrol grubu öğrencilerine 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ile öğretilirken, deney grubundaki öğrencilere ise mevcut öğretim programına ek olarak biyomimikri ile tasarlanan etkinlikler ile anlatılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarından elde edilen nicel veriler SPSS programı ile nitel verilerin analizinde ise içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarında ve derse yönelik motivasyonlarında kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilirken, fen bilimleri dersine karşı tutumlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Deney grubundan seçilen dokuz öğrenciye uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilere göre ise, fen bilimleri dersinin öğrencilerin teknolojiye ve mühendisliğe bakış açılarını olumlu yönde geliştirdiği, çevrelerindeki canlıların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını etkilediği yönünde görüşlerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrenciler fen bilimleri dersinde ilgili ünite konularını öğrenirken yararlandıkları biyomimikri ile tasarlanan etkinliklerle konuları daha iyi öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Bu sonuçlardan yola çıkarak, biyomimikri temelli uygulamaların fen bilimleri dersinde uygun ünite konularının öğretiminde daha fazla kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of teaching the interaction of light with matter unit in 7th-grade science course using biomimicry-designed activities on students' academic achievement, motivation for science, and attitudes toward science. Another aim of the study was to examine the impact of the biomimicry-designed activities on students' opinions on the course. For this purposes, 42 students studying at a state secondary school in Seydiler district of Kastamonu province in the second semester of the 2023-2024 academic year constituted the study group of the study. There are 21 students each in the randomly selected experimental and control groups. The mixed research method, in which quantitative and qualitative research are used together, was used in the study. The quantitative data of the study were collected with the light-matter interaction unit academic achievement test, science course attitude scale, and motivation scale for learning science, and the qualitative data were collected with the semi-structured interview form. In the study, a pre-test post-test control group quasi-experimental design, one of the experimental research methods, was used to determine the effects of teaching with biomimicry-designed activities on students' academic achievement, motivation, and attitude towards science course. In addition, qualitative data were collected with a semi-structured interview form to obtain the opinions of nine students from the experimental group, determined according to their academic achievement post-test scores, regarding the activities designed with biomimicry used in learning the relevant unit topics and the course. While the relevant unit topics were taught to the control group students with the 2018 Science Course Curriculum, the students in the experimental group were taught with activities designed with biomimicry in addition to the current curriculum. Quantitative data obtained from the measurement tools used in the study were analyzed with SPSS program, and the content analysis method was used in the analysis of qualitative data. Because of the analysis of the data, a statistically significant difference was found in the academic achievement and motivation of the students in the experimental group compared to the students in the control group, while no statistically significant difference was found between the groups in their attitudes towards the science course. According to the data obtained from the semi-structured interview form applied to nine students selected from the experimental group, it was determined that the science course positively developed the students' perspectives on technology and engineering, and that they had opinions that the living things in their environment affected their imagination and creativity. In addition, they stated that they learned the subjects better with the biomimicry-based activities they used while learning the relevant unit topics in science courses. Based on these results, it is recommended that biomimicry-based applications be used more in the teaching of appropriate unit topics in science courses.