Kuşak farkı özelliklerine göre şekillenen ofis iç mekân tasarımı kriterlerinin irdelenmesi - Y ve Z kuşağı üzerine araştırma ve model önerisi
Analysis of interior office design criteria which is formed considering generation gaps - study and model suggestion on Y and Z generations
- Tez No: 444469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Özellikle son yıllarda şirket yöneticileri kendilerinin bir alt kuşağı olan çalışanlarının verimliliğini artırmak amacıyla neslin özelliklerini özümseyip mevcut çalışma şartlarını ve iç mekan tasarımlarını revize etme yoluna gitmektedirler. Bu çalışmanın amacı da, kuşak farklılıklarına göre değişen ofis iç mekan tasarımı anlayışını irdelemek, kuşakların genel özelliklerinin çalışma mekanı tasarımına ne denli etkisi olduğunu örneklerle açıklamak, mekan tasarımının çalışan psikolojisine ve verimliliğine etkisini incelemek ve gelecek neslin çalışma ortamı hakkında öneride bulunmaktır. Bu amaçla öncelikle geçmiş ve günümüz kuşak kavramını ilişkilendirip, ofis iç mekanların tarihsel gelişimini kuşak kavramına göre inceleyerek dört ayrı kuşak ile gerçekleştirilen anket sonucunda yapılan değerlendirmeler ile somut sonuçlara varılarak, 'Y' neslinin yönetici 'Z' neslinin çalışan olduğu bir dönem için model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Particularly in recent years corporate executives choose to revise existing working conditions and interior space designs to increase the effectiveness of their employees who are their younger generations by internalizing their characteristics. The goal of this endeavour is to examine the interior office design varies depending on the generation gaps, and to explain how much the general characteristics of generations effects the working place design with examples, and to analyze the effect of design on employee psychology and effectiveness, and suggesting new ideas on working environment of the next generations. For that purpose a model in which an era the“Y”generation becomes the manager and the“Z”generation becomes the employee has been suggested by firstly correlating the next and the previous generation concepts, and examining the chronological development interior offices' designs in terms generation concept, and as tangible results of a poll which interpreted on four separate generations taking place.