İç mimarlıkta biyofilik tasarım ilkelerinin belirlenmesi
Identification of biophilic design principles in interior design
  1. Tez No: 444471
  2. Yazar: RENGİN EGE ÇORAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Biyofilik Tasarım, Stephen Kellert'ın ortaya attığı bir terimdir. Ekolojik ve sürdürülebilir tasarımın da bir kolu olan bu alan, Biyolog Edward O. Wilson'un Biyofili Hipotezinden ilham almıştır. Biyofili Hipotezi“İnsanın diğer canlı organizmalara karşı doğuştan gelen duygusal yakınlığı”olarak tanımlanmaktadır. Stephen Kellert biyofilik tasarımı“İnşa edilmiş çevrenin tasarımı için biyofili fikrinin değerlendirilmesi”olarak tanımlamıştır. Bu alan, inşa edilmiş çevrede, insan-doğa etkileşiminin ve doğanın yararlı etkilerinin sürdürülmesinin yollarını araştırmaktadır. Tezde, Stephen Kellert'ın mimari tasarım için hazırladığı biyofilik tasarım ilkelerinin, iç mimari tasarım bakış açısıyla yeniden değerlendirilerek, bir rehber hazırlanması amaçlanmıştır. İlk olarak“Biyofili Hipotezinin”konusu olan“insan-doğa etkileşiminin”tarihsel geçmişi ve bu konuyla ilgili felsefi görüşler incelenmiştir. Çevre sorunları içerisinde, biyofili fikrinin konumu irdelenmiştir. Daha sonra biyofili hipotezi tüm boyutları ile açıklanmış, önemli noktaları vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde biyofilik tasarımın özellikleri incelenmiştir. Sürdürülebilir tasarım ile ortak noktaları ve farkları ortaya konmuştur. Biyofilik tasarımda öncelikli olarak önem taşıyan sağlık, eğitim ve çalışma yapıları örneklerle incelenmiştir. Biyofilik tasarım; kentsel, mimari, iç mimari ve endüstriyel tasarım ölçeklerinde örneklerle anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Stephen Kellert'ın 6 ana başlıkta sınıflandırdığı biyofilik tasarım ilkeleri, iç mimarlık özelinde seçilerek, uygulama örnekleri ile anlatılmıştır. 4.Bölüm sonunda detaylı bir“Biyofilik İç Mimari Tasarım Rehberi”ortaya konmuştur. Beşinci bölümde biyofilik tasarım unsurları barındırdığı öngörülen İstanbul'dan iki farklı kafe seçilerek, geliştirilen rehbere göre incelenmiştir. Kafelerle ilgili kullanıcı yorumları ve algıları değerlendirilmiştir.“Biyofilik İç Mimari Tasarım Rehberi”nin, mekânları değerlendirmede etkili bir kaynak olduğu görülmüştür. Mekânların barındırdığı biyofilik unsurlarla, kullanıcı yorumlarının tutarlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Biophilic Design”- an emerging branch of sustainable design, was coined by Stephen Kellert. It was inspired by Edward O. Wilson's“Biophilia Hypothesis”which is explained as“the inherent human need to affiliate with natural systems and processes”. Biophilic design is defined by Stephen Kellert as“the deliberate attempt to translate the notion of biophilia into the design of the built environment”. This field seeks to sustain the interaction between human-nature and the benefits of nature in the built environments. The main objective of this dissertation is to form a guide by reevaluating Kellert's biophilic design attributes with the interior design perspective. In the first part, the history and the philosophical background of human-nature interaction are summarized. The importance of biophilia notion within the environmental problems is revealed. Then in the second part the biophilia hypothesis is explained with all dimensions. At third section, the elements and attributes of biophilic design are investigated. It's common and different points with the sustainable design are identified. Healthcare, education and workplace facilities are examined in the framework of different applications. Biophilic design is described in four different design scales; urban, architectural, interior and product design. At the fourth part Stephen Kellert's biophilic design elements are selected regarding interior design discipline and explained with application examples. At the end of this part, a detailed“Biophilic Interior Design Guide”based on Stephen Kellert's biophilic design attributes list, is proposed. As a case study, two cafés from Istanbul were selected and examined according to the proposed guide. In addition to that, the comments and perceptions of the café visitors are evaluated. It is observed that“Biophilic Interior Design Guide”is an effective tool on evaluating interior spaces. User comments about the places and the biophilic features that the spaces possess are consistent.