Peyzaj ve iç mimarı mekansal ilişkileri ve iç mekân peyzajın insan algısı üzerine etkileri
Spatial relationships between landscape and interior design and effects of interior landscaping on human behavior
- Tez No: 906978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kentleşmeyle birlikte insanların doğaya erişimi azalmaktadır dolaysıyla doğal unsurların iç mekanlara entegrasyonu, mimari ve iç tasarım alanlarında büyük ilgi görmektedir. Bu tez, geleneksel olarak mimari tasarım alanında ayrı varlıklar olarak görülen iki disiplin olan peyzaj mimarlığı ve iç mimarlık arasındaki dinamik ilişkiyi incelemektedir. Bu araştırma, peyzaj mimarlığı ve iç mimarlığın karşılıklı etkileşimini araştırarak, çağdaş yapılı çevrelerde gelişmiş çevresel, mekânsal ve deneyimsel sonuçların potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Teorik analizler ve örnek inceleme aracılığıyla bu çalışma, peyzaj ve iç mimariyi birleştiren bütünsel bir yaklaşımın, mekanları kavrama, tasarlama ve deneyimleme biçimimizde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu ileri sürmektedir. Peyzaj mimariyi iç mekanlara dahil etmek, daha sağlıklı, çevreye daha duyarlı ortamlar yaratmak için sürdürülebilir ve çevre dostu tasarım ilkelerini, malzemelerini ve teknolojilerini entegre etmeyi içermektedir. Biyofilik tasarım ve peyzaj mimarisi, doğayı yapılı çevreye dahil etme ortak hedefini paylaşmaktadır. Yalnızca görsel olarak çekici görünmekle kalmayıp aynı zamanda sakinlerin refahına da katkıda bulunan alanlar yaratmak için birlikte çalışmaktadır. Bu tez mekan kullancıları için daha sağlıklı ve destekleyeci ortamlar yaratmak amacıyla iç mekan peyzaj düzenlemesinin mimarı ve iç mekana dahil edilmesine yönelik pratik öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
With urbanization, people's access to nature decreases thats why incorporating natural elements into interior spaces is of great interest in the fields of architecture and interior design. The dynamic relationship between interior and landscape architecture—two fields that are typically thought of as distinct from one another within the field of architectural design—is examined in this thesis. This research aims to find opportunities for improved environmental, spatial, and experiential outcomes in modern built settings by examining their interaction. This project aims to transform the way we conceive, build, and experience environments by integrating landscape and interior architecture through a holistic approach that is supported by case studies, theoretical analysis, and built projects. Incorporating landscape architecture into interior spaces involves integrating sustainable and environmentally friendly design principles, materials, and technologies to create healthier, more environmentally responsible environments. Biophilic design and landscape architecture share the common goal of incorporating nature into the built environment. They work together to create spaces that not only look visually appealing but also contribute to the well-being of residents. This thesis contains useful suggestions for integrating interior landscaping into interior deign and architectural spaces to make the environment healthier and encouraging for occupants.