Halogen and solvent effect on conformational, vibrational and electronic properties of CH3(CH2)3CX2NH2 (X= H,F,Cl ve Br)
CH3(CH2)3CX2NH2 (X= H,F,Cl ve Br) moleküllerinin yapısal, titreşim ve elektronik özellikleri üzerine halojen ve solvent etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 444499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
1-pentanamin [CH3(CH2)4NH2] ve 1,1-dihalojen-pentan-1-amin CH3(CH2)3CX2NH2 ( X = H, F, Cl veya Br) moleküllerinin yapısal, titreşim ve elektronik özellikleri üzerine halojen ve çözücü etkileri B3LYP fonksiyoneli, 6-31++G(d,p) baz seti ve polarize süreklilik modeli kullanarak yoğunluk fonksiyonel ve zamana bağlı yoğunluk fonksiyonel teorileri ile incelendi. Hesaplamalar moleküllerin on konformasyonu için hem gaz hem de polar (metanol) ve apolar (benzen) çözücüler içinde yürütüldü. Sunulan bu çalışma konformasyon tercihleri, geometrik parametreler, dipol momentler, NH2 titreşim frekansları, UV spektrumları, en yüksek dolu ve en düşük boş moleküller orbitaller ve durum yoğunluk spektrumları üzerinde halojenin ve ortamın etkilerini ortaya koymaktadır. Elektriksel band aralığı, kimyasal sertlik, elektronegatiflik, kısmi durum yoğunluğu ve üst üste binme nüfus durum yoğunluğu spektrumları için flor atomlu, soğurma bandı için ise brom atomlu moleküller tipik olmayan karakteristikler göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları incelenen bileşiklere benzer konformasyonlar içeren gelecek çalışmalar için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Effects of varying halogen and solvent on the conformational, vibrational and electronic properties of 1-pentanamine CH3(CH2)3CX2NH2 ( X = H, F, Cl or Br) were investigated by the density funcitonal theory (DFT) and time-dependent density functional theory (TDDFT) employing the B3LYP functional and 6-31++G(d,p) basis set in combination with the PCM. Computations were carried out with ten conformers of the compounds in the gas phase and both in non-polar (benzene) and polar (methanol) solvents.Present work explores the halogen and medium effect on the conformational preferences, structural parameters, dipole moments, NH2 vibrational frequencies UV spectra, highest occupied and lowest unoccupied moleculer orbitals (HOMO-LUMO) and density of states(DOS) spectra of the conformers.The atypical characteristics of fluorine and bromine affecting the electrical band gap, chemical hardness, electro-negativity, partial and overlap population density of states (PDOS or OPDOS) spectra and the absorptions band are observed, respectively. The findings of this research work will be useful for future studies involving conformations analogous to the compounds studied.