Workplace ıncivility in the context of honor culture
Onur kültürü bağlamında işyeri nezaketsizliği
  1. Tez No: 444543
  2. Yazar: KIYMET DUYGU ERDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA ARZU WASTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İşyeri nezaketsizliği alanındaki çalışmaların büyük çoğunluğu vakar kültürü olarak tanımlanan Kuzey Amerika'da gerçekleştirilmiştir. Vakar kültürlerinde, kişilerin değerlerini kendi tayin ettikleri standartlara uyum ile tespit ettikleri, dolayısıyla içsel değerlerinin başkalarının düşünce ve davranışları tarafından azaltılamayacağı görüşü hâkimdir. Oysaki bireyin değerinin başkalarından gördükleri onay ve değerlendirmelere fazlasıyla bağlı olduğu onur kültürlerinde işyeri nezaketsizliğinin etkilerinin daha farklı olması beklenebilir. Bu araştırma, amir ve çalışma arkadaşı nezaketsizliğinin çalışanların temel ihtiyaçları (aidiyet, kontrol ve benlik değeri) ve benlik-sunumu davranışları üzerindeki etkilerini onur kültürü bağlamında incelemiştir. Önerilen ilişkileri test etmek amacıyla iki çalışma düzenlenmiştir. İlk çalışma, iş yeri nezaketsizliğinin etkilerini günlük düzeyde değerlendiren bir deneyim örnekleme çalışmasıdır. Bu çalışmada 132 çalışandan iki hafta boyunca veri toplanmış ve bu veri çok düzeyli modelleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, özellikle amir nezaketsizliğinin günlük aidiyet, kontrol ve benlik değeri ihtiyaçlarını tehdit ettiğini göstermektedir. Ayrıca, onur kültürü yönelimi yüksek olan bireyler için bu olumsuz etkilerin daha belirgin olduğu görülmektedir. Tehdit edilen bu ihtiyaçların ise, işyeri nezaketsizliğinin benlik-sunumu davranışları üzerindeki etkisinde farklı şekillerde aracı değişken rolü üstlendikleri görülmektedir. Onur kültürü yöneliminin ise ilk-aşama düzenleyici değişken rolü alarak bu dolaylı etkilerin gücünü arttırdığı görülmektedir. İkinci çalışma olarak ise 237 çalışanın katılımıyla bir senaryo deneyi düzenlenmiştir. Bu çalışmada, amirin nezaketsiz davranışının etkileri üzerine odaklanılmış ve onur kavramı bir kelime tamamlama testi aracılığıyla tetiklenmiştir. Sonuçlar, işyeri nezaketsizliğinin kişi-içi ve kişiler-arası etkileri arasında benzerliklerin yanı sıra farklılıklar da olduğunu göstermektedir. Genel olarak, her iki çalışmanın sonuçları da işyeri nezaketsizliği ve ihtiyaç tehditlerinin çalışanlarda bir kendini koruma mekanizmasını tetikleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The majority of research on workplace incivility has been conducted in the North American context, which is described as a dignity culture. In dignity cultures, individuals believe that they have an inherent worth that is determined by their adherence to their own standards of morality, decency and the like and therefore, cannot be decreased by others' opinions of or behaviors towards them. However, one may expect that the effect of workplace incivility will be different in honor cultures, where an individual's worth is highly contingent on others' approval and evaluation. This study investigated the effect of supervisor incivility and coworker incivility on basic needs (i.e. belongingness, control and self-esteem) and self-presentational behaviors of employees within an honor culture. Two research studies were conducted to test the proposed relationships. The first study was a daily diary study. In this study, the data was collected from 132 employees over a period of two-weeks and analyzed through multilevel modelling. The results indicated that daily supervisor incivility threatened daily belongingness, control and self-esteem needs of employees. Moreover, these negative effects became more pronounced for individuals with high honor orientation. Needs threats, in turn, differentially mediated the effects of workplace incivility on selfV presentational behaviors. Honor orientation acted as a first-stage moderator, increased the strength of these indirect effects. As a second study, a vignette experiment was conducted with 237 employees. This study focused specifically on the effects of supervisor incivility and primed honor via a word completion task. The results revealed that there may be similarities as well as differences in within- and between-person effects of workplace incivility. Overall, the findings of both studies suggested that workplace incivility and experienced need threats are likely to stimulate a self-protection mechanism in employees.