Beytepe Güneş Evi'ndeki fotovoltaik sistemin performansının incelenmesi
Investigation of pv system performance at Beytepe Solar House
  1. Tez No: 444588
  2. Yazar: ALAATTİN CİNDARİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerin gelişmesi ile bu sistemlerde performans analizinin yapılması önemli ve güncel bir konu olmuştur. Tez çalışması kapsamında, Beytepe Güneş Evi'ndeki fotovoltaik sistemde, birbirine paralel bağlı 15 adet Dunasolar marka DS40 a-Si:H modüllerde oluşabilecek olası sorunların belirlenmesi amacıyla, performans izleme sistemi geliştirilmiştir. Modül akım, gerilim ve modül sıcaklıklarının okunup kaydedildiği izleme sisteminde, sorun anında sesli ve görsel uyarı yapılmaktadır. İzleme sisteminden gelen verilerin görsel hale getirilmesi, belirli aralıklarla bir dosya halinde tutulabilmesi ve e-posta yoluyla gönderilmesi amacıyla Visual Studio ve C-Sharp programlama dilleri kullanılarak, PC'de çalışacak algoritma geliştirilmiştir. İzleme sisteminin tasarımlanması ve geliştirilmesi çalışmaları ile eş zamanlı olarak, 16 yıldır güneş ışınımı ve çevresel koşullar altında bulunan Beytepe Güneş Evi FV sistemdeki modüller üzerinde I-V ölçümleri ve termal kamera görüntüleri alınarak ve performansının değerlendirilmesi yapılarak, modüllerin bozulma hızlarının anlaşılması üzerine çalışmalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of grid connected PV systems, the performance analysis of photovoltaics has became very important and necessary issue. In the scope of this study a performance monitoring system has been developed in order to determine the possible problems that may occur on the photovoltaic modules in the Beytepe Solar House which has 15 Dunasolar brand DS40 a-Si modules connected parallel to each other. In the monitoring system, the current, the voltage and the temperature values of the modules have been read and recorded. In the case of any fault, an audible and visual warning have been given instantly by the monitoring system. An algorithm has been developed in Visual Studio and C-Sharp programming language in order to display the data in visual interface, to save the data periodicaly in a file and to send the file by email. Modules in Beytepe Solar House have been exposed to under solar radiation and environmental conditions for 16 years. By getting the I-V measurements and thermal camera images on the these modules; some studies have been realized for the evaluation of performance of a-Si PV modules and for the understanding the degradation rate of the modules.