Ekstrüzyon pişirme ile enzime dirençli nişasta üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of enzyme resistant starch by extrusion cooking
- Tez No: 444603
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT KÖKSEL, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL MASATCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekstrüzyon pişirme ile yüksek amilozlu mısır nişastalarından (Hylon V ve Hylon VII) enzime dirençli nişasta (Tip 3) oluşumu ve elde edilen nişastaların fonksiyonel özellikleri ve jelatinizasyon-çirişlenme özelliklerini incelemektir. Hylon V ve Hylon VII 135 °C' de 30 dk otoklavlanmış, pullulanaz enzimi ile 48 saat 60°C' de dallanma noktaları kırılmıştır. Enzime dirençli nişasta (EDN) oluşturmak için, otoklav ve enzim uygulanmış nişasta örneklerine farklı besleme nem içeriklerinde (%50, %60 ve %70), vida hızı (100 rpm) ve namlu sıcaklık profili (60, 90, 120 ve 140°C) sabit tutularak ekstrüzyon uygulanmış ve 50°C' de kurutulmuştur. En yüksek EDN içeriği %60 besleme neminde ekstrüde edilen örnekte belirlenmiştir. Bu sebeple, 2. ve 3. Ekstrüzyon döngülerindeki besleme nemi %60 olarak ayarlanmıştır. Hem Hylon V hem de Hylon VII örneklerinde 2.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to investigate the effects of extrusion cooking on enzyme resistant starch (RS3) formation in high amylose corn starches (Hylon V and VII), and to determine the functional and gelatinization- pasting properties of the enzyme resistant starch (RS3) preparations. Hylon V and Hylon VII were autoclaved at 135°C for 30 min and debranched with pullulanase at 60°C for 48 hr. For resistant starch (RS) formation, autoclaved and debranched starch samples were extruded under various feed moistures (50%, 60, and 70) at constant screw speed (100 rpm) and constant barrel temperature profile (60, 90, 120, and 140°C) followed by dried at 50°C. The highest RS3 content was observed in the sample extruded at 60% feed moisture. Therefore, feed moisture in the second and the third of the extrusion cycles was set at 60%.