Biyomedikal sterilizasyon kontrolünde kullanılan indikatörlerin üretimi
Production of indicators used in the control of biomedical sterilization
- Tez No: 444631
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tez kapsamında, biyomedikal sterilizasyon kontrolünde kullanılan indikatörlerin üretimi ve karakterizasyonu yapılarak milli üretime geçilmiş ve sterilizasyon maliyeti azaltılmıştır. Bu amaçla, organik maddelerin elektrokimyası 1,4-dihidropiridin türevleri kullanılarak araştırılmış ve antioksidan özellikleri ile kapasiteleri belirlenerek bu tip malzemelerin elektrokimyaya uygulanabilirliği kolay, ucuz ve hızlı bir şekilde kanıtlanmıştır. Daha sonraki aşamada, biyomedikal sterilizasyonda kullanılabilecek özellikteki hetarilazo indol temelli azo boyar maddelerin bir seri patent ve standart araştırması yapılmıştır. Patentlerden yola çıkarak, hetarilazo indol temelli azo boyar maddelerin sentezi, elektrokimyasal ve spektroskopik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Azaltılmış toplam yansıma, termal gravimetrik analiz, raman spektroskopisi, ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak sentezlenen maddelerin yapıları aydınlatılmıştır. Seçilen dönüşümlü voltametri, kare dalga voltametri, kronoamperometri, diferansiyel puls voltametrisi ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi gibi elektrokimyasal yöntemler sayesinde dünya literatürüne yenilik getirilmiştir. Elektrokimyasal yöntemler insan sağlığına ve çevreye olan duyarlılığı sayesinde mevcut yöntemlerden daha üstündür. Böylece uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlanarak benzer indikatörlerin üretim yöntemi geliştirilmiştir. Bu tez kapsamında, üretilen indikatörlerin; etkili sterilizasyon karakteristiklerine uygunluğu ve etilen oksit, hidrojen peroksit ile perasetik asit sterilizasyon yöntemlerinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Sterilizasyonun gerçekleştiğinden emin olmak için kullanılan indikatörlerin cevap verme süresi, doğruluğu ve duyarlılığı, sağlık sektöründe; hız, zaman, verim ve insan gücü kayıplarını en aza indirebilecek özellikleri taşımalıdır. Bu sebeple bu çalışmada; indikatörlerin performans karakteristikleri ve sterilite güvence düzeyine ulaşılıp ulaşılamadığı sterilizasyon rulolarına uygulanarak test edilmiştir. Bu tez çalışması ile ülkemiz sınırları içerisinde gerçekleşmeyen kimyasal indikatörlerin üretimi, Ar-Ge' si tamamlanarak ve seri üretime geçilerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of thesis, it was passed to national production characterizing and producing indicators used in the control of biomedical sterilization and cost of sterilization was retrenched. In this aim, the electrochemistry of organic materials was investigated using 1,4-dihydropyridine derivatives and the applicability of this type of materials to electrochemistry was proved determining antioxidant features and capacities as a simple, cheap and rapid method. In the subsequent stage, one serial investigations of patent and standard of hetarilazo indole based azo dyes which could be used in biomedical sterilization were made. On the basis of patents, the synthesis, electrochemical and spectroscopic characterization of hetarilazo indole based azo dyes were performed. The structures of synthesized materials were illuminated using spectroscopic methods such as attenuated total reflectance, termal gravimetric analysis, raman spectroscopy, ultraviolet-visible spectroscopy and scanning electron microscope. It was innovated to literature by means of selected electrochemical techniques such as cyclic voltammetry, square wave voltammetry, chronoamperometry, differential pulse voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy. Electrochemical techniques are better than existing techniques under favour of sensitiveness to human health and environment. Thus, the production method of similar indicators was developed contributing increase of competitive power on international markets. Within the context of this thesis, the suitability of produced indicators to effective sterilization characteristics, and the availability to ethylene oxide, hydrogen peroxide and peracetic acid sterilization were investigated. For good measure of performing sterilization, response time, accuracy and sensitiveness of used indicators must have the characteristics of minimizing the loss of speed, time, yield and human power in the sector of health. For this reason in this study, the performance characteristics and reaching or not reaching to a guarantee level of sterility of indicators were tested performing to sterilization rolls. The production of indicators which does not take place intrastate was made completing R&D and passing to serial production.