Manisa devlet hastanesi zemininin iyileştirilmesi ve iki farklı yöntemin performansının karşılaştırılması
Ground improvement of manisa state hospital and assessment of the performances of two different methods
  1. Tez No: 444644
  2. Yazar: YASİN BAŞKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN GÖKÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Artan nüfus ve insan ihtiyaçları, zaman zaman olumsuz jeolojik ve jeoteknik koşullara rağmen bina ve büyük mühendislik yapılarının inşasını beraberinde getirmektedir. Özellikle zayıf ve gevşek zemin ortamlarında, mühendislik yapısının özelliğine bağlı olarak oturma, şişme, taşıma kapasitesi, deprem sırasında sıvılaşma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu sorunların giderilmesi amacıyla çeşitli zemin iyileştirme yöntemleri uygulanmaktadır. Zemin iyileştirme yöntemleri, gelişen teknolojiye bağlı olarak gelişmektedir ve farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle bir sahada hangi zemin iyileştirme yönteminin kullanılması gerektiği tartışmalara neden olabilmektedir. Bu yöntemlerden jet enjeksiyon ve derin zemin karıştırma yöntemleri çoğu zaman birbirinin yerine kullanılabilecek niteliktedir. Jet enjeksiyon yöntemi jeolojik ortamdan ve iyileştirilmesi gereken birimlerin jeoteknik özelliklerinden aşırı derece etkilenmekte ve arzu edilen çap ve şekilde kolonlar oluşturulamamaktadır. Buna karşın, derin zemin karıştırma mekanik bir yöntem olduğu için istenen çap ve şekilde kolonlar oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Tüm bu hususlar dikkate alınarak, karmaşık jeolojik ve jeoteknik şartlara sahip olan Manisa Devlet Hastanesi inşaat sahasında her iki yöntemin zemin iyileştirilmesi açısından uygulanması ve performanslarının karşılaştırılması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Yerinde yapılan bu uygulamaların yanı sıra, laboratuvarda da çeşitli karışımlar hazırlanarak, yerinde yapılan uygulamaları hangi ölçüde yansıtabildiği incelenmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Bu çalışma sonucunda, zemin karıştırma yönteminin jet enjeksiyon yöntemine göre daha iyi sonuç verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Growing to increasing population and human needs, various structures and infrastructures must be constructed, even though adverse geological and geotechnical conditions. In the weak and loose ground conditions, depending on the engineering structure, various ground problems such as settlement, swelling, bearing capacity and liquefaction can be encountered. To eliminate such problems, various ground improvement techniques have been applied. The ground improvement techniques have been developed depending on the technological developments and they have significant differences. Therefore, the selection of the improvement technique for a site can open to discussion sometimes. Jetgrouting and deep soil mix techniques can be used each other in general. However, jetgrouting is affected by geological conditions and geotechnical properties of lithologies to be improved, and the targeted diameter and shape are not obtained sometimes. Contrary, the targeted diameter and shape can be obtained by deep soil mix because the deep soil mix is a mechnical technique. Considering these explanations, the purpose of the present study is to apply two techniques in Manisa State Hospital construction site having a complex geological and geotechnical conditions and to compare the performances of the techniques. In addition to in-situ applications, various mixes in laboratory conditions have been prepared and the results have been compared with the in-situ application. As a result of the study, the performance of the deep soil mix technique is higher than that of the jetgrouting.