Audiovisual interactions in time and spatial grouping principles of vision
Zamansal düzlemde görsel-işitsel etkileşimler ve görsel sistemin uzamsal gruplama prensipleri
  1. Tez No: 444665
  2. Yazar: CANSU ÖĞÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HULUSİ KAFALIGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çoklu duyusal entegrasyon, görsel ya da işitsel uyaranın eşzamanlı bir diğer (işitsel /görsel) uyarandan baskın olup; bu uyaranın algılanış biçimini değiştirdiği modaliteler arası zıtlık yaratılarak çalışılmaktadır. Örneğin, görsel uyaran işitsel uyaranın uzamsal düzlemdeki yerini (uzamsal vantrilokluk) [1, 2]; işitsel uyaran ise görsel uyaranın meydana gelme zamanını (zamansal vantrilokluk) etkileyebilir [3, 4, 5]. Bu etkileşimler, görsel sistemin uzamsal düzlemde işitsel sistemin ise zamansal düzlemde daha duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır [6]. Zamansal vantrilokluğun aynı zamanda görsel uyaranın hareket algısını da değiştirdiği görülmüştür. Bu çalışmada, işitsel uyaranın zamanlamasının görsel uyaranın hızı üzerindeki etkisine dayanarak, zamansal düzlemdeki görsel-işitsel etkileşimin (zamansal vantrilokluk) görsel sistemin uzamsal gruplama prensiplerinden nasıl etkilendiğini araştırdık. Yaptığımız deneylerde, zahiri hareketi (görsel uyaran) oluşturan barlar arasındaki yakınlık, ortak hareket ve barların bağlanma (uniform connectedness) parametrelerini değiştirdik. Katılımcılar, farklı işitsel zamanlamalar ile verilen zahiri hareketlerin hızlarını karşılaştırdılar. Deney sonuçlarına göre, barların bağlanması (uniform connectedness) işitsel uyaranın zahiri hareket hızı üzerindeki etkisini önemli ölçüde arttırmaktadır. Yatay gri bir bar, arka arkaya verilen birden fazla barı birleştirip grupladığında; işitsel uyaranın görsel sistem üzerindeki etkisinin en fazla olduğu görülmüştür. Dikey olarak yerleştirilmiş ve yatay hareket eden barlar dikey gri bir bar ile gruplandığında, işitsel uyaranın görsel uyaran üzerindeki etkisi birleştiren gri barın olmadığı ya da birleştiren yatay gri barın olduğu görsel gruplama olmayan durumlara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Tek zahiri hareketin barlaryatay gri bir barla birleştirildiğinde, işitsel uyaranın etkisinin daha az olduğu görülmüştür. Bununla beraber, EEG aktiviteleri üzerinde yapılan analizler davranışsal deneylerdeki sonuçlarla uyumlu bir eğilim ortaya çıkarmıştır. Görsel-işitsel entegrasyon ağı hem erken (P1) hem de geç (N1 ve P2) zaman aralıklarında gözlenmiştir. Yatay barla gruplanan zahiri hareketlerin dikey barla gruplananlara göre sesten daha az etkilenmesi temporal ve frontal kanallarda 50-100 ms aralığında, temporal, frontal, santral ve oksipital-parietal kanallarda ise 200-300 ms aralığında görülmüştür. Tek zahiri hareket durumlarında ise yatay gri barla gruplandığında sesten daha az etkilenme durumu santral kanallarda 50-100 ms ve 200-300 ms aralıklarında ve oksipital-parietal kanallarda sadece 200-300 ms zaman aralığında gözlenmiştir. Bununla birlikte frontal, temporal, santral ve oksipital-parietal kanallardaki 50-100 ms, 200-300 ms ve 300-400 ms zaman aralıklarında hızlı ve yavaş seslerin bağımsız etkilerinin, dikey barla bağlanmış zahiri hareketlerde yatay barla bağlanmış zahiri hareketlere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca hızlı ve yavaş seslerin bağımsız etkileri arasındaki fark yatay barla bağlanmış tek zahiri hareket gösterildiğinde barla bağlanmamış tek zahiri hareket gösterildiği duruma göre santral kanallarda hem erken hem geç zaman aralıklarında, oksipital-parietal ve temporal kanallarda ise sadece geç zaman aralıklarında daha az bulunmuştur. Farklı ses koşullarının etkisi yatay barla bağlanmış zahiri harekete/hareketlere göre dikey barla bağlanmış ya da bağlanmamış zahiri harekette/hareketlerde yakın bulunmuştur. Sonuç olarak elimizdeki verilere göre, görsel ve işitsel modaliteler arası gruplama yapılmadan önce görsel modalite içinde bir gruplama yapılırsa, zamansal düzlemde işitsel uyaran görsel uyaranın hız algısını değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
Multisensory integration is often studied with intermodal conflict where either visual input dominates and alters the percept of simultaneous auditory input or the other way around. For instance, when put in conflict, visual stimuli can drive the perception of where a sound originates (spatial ventriloquism) [1, 2] whereas auditory stimuli can drive the perception of when visual events occur (temporal ventriloquism) [3, 4, 5]. These interactions make adaptive sense given the auditory system's superior temporal resolution and the visual system's superior spatial resolution [6]. Moreover, it was found that temporal ventriloquism can change the perceived speed of visual motion [7]. By taking advantage of this influence of auditory timing on perceived speed, we investigated how audio-visual interactions in time (i.e., temporal ventriloquism) are modulated by the spatial grouping principles of vision. In our experiments, we manipulated spatial proximity, common fate and uniform connectedness between moving flashes. Observers compared the speed of motion between different auditory timing conditions. Our results revealed that auditory influences on perceived speed were significantly modulated by only uniform connectedness. More specifically, we found that auditory effects on vision was significantly less when a horizontal gray connecting bar grouped multiple sequential moving flashes. When horizontally placed moving flashes were grouped with a vertical connecting bar, the degree of auditory influences in time was significantly stronger compared to not grouped (control) and horizontal connecting bar conditions. The effect of auditory clicks on single apparent motion grouped with horizontal connecting bar was smaller relative to the not-grouped condition. In addition, our analysis on EEG activities revealed consistent trends in agreement with the behavioral results. Audiovisual interaction patterns were observed both earlier (around P1) and later (around N1 and P2). Less auditory capture over the horizontal connecting bar condition relative to the vertical connecting bar condition was observed around 50-100 ms (P1) on the frontal and temporal channels and around 200-300 ms (N1) on the frontal, central, temporal and occipital-parietal channels. The larger effect of sound over the single apparent motion without connecting bar condition was observed around 50-100 ms and 200-300 ms on the central channels and 200-300 ms on the occipital-parietal channels. The difference between the individual effects of inner and outer sound conditions was found to be less for the horizontal connecting bar condition relative to the vertical connecting bar condition over the frontal, temporal, central and occipital-parietal channels while less individual effects of the inner and outer sound conditions on the single apparent motion with horizontal connecting bar condition relative to the without connecting bar condition was only observed over the central channels and late time intervals of the occipital-parietal and temporal channels. Overall the individual effects of both sound conditions were consistently similar on the horizontal connecting bar condition (compared to the vertical connecting bar condition) for all ROIs and on the single apparent motion with horizontal connecting bar condition (compared to the no-connecting bar condition) over the central channels. In general, our findings here suggest that temporal ventriloquism effects exist in different spatial grouping conditions of vision, but they can be also modulated by certain intra-modal grouping principles such as uniform connectedness.