Adana ili susam (Sesamum indicum L.) üretim alanlarında bulunan zararlı ve faydalı türlerin araştırılması
Pest and beneficial species associated with the sesame plantations in Adana province, Turkey
- Tez No: 444673
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Adana ili susam üretim alanlarında görülen zararlı ve faydalı faunasının saptanması amacıyla yapılmıştır. Sürvey çalışmaları 2015 yılı Haziran- Ekim ayları arasında Adana'nın Seyhan, Yüreğir, Karataş ve Kozan ilçelerinde yürütülmüştür. Yapılan sürvey çalışmaları sonucunda; susamda Arthoropoda şubesine bağlı 5 takım ve bu takımlara bağlı 16 familyadan 41 tür ve 9 cins olmak üzere toplamda 10320 adet böcek toplanmıştır. Susam üretim alanlarında Thysanoptera, Coleoptera, Hemiptera ve Lepidoptera takımlarından 11 familyaya bağlı 26 zararlı tür 7 cins, Thysanoptera, Coleoptera, Neuroptera ve Hemiptera takımlarından 15 yararlı tür 2 cins saptanmıştır. Bitki boyu 50-70cm dönemde Bemisia tabaci zararı çok yüksek olduğu önemli verim kayıplarına neden olduğu gözlenmiştir. Diğer böceklerin neden olduğu önemli bir zarar gözlenmemiştir. Susam üretim alanlarında faydalı türlerden ise Chrysoperla carnea tüm bölgelerde dikkat çekici yoğunlukta görülmüştür. Kozan yöresi yararlı ve faydalı tür çeşitliliği açısından önemli bir zenginlikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the fauna of pest and beneficial insect and mite species in the sesame plantations of Adana province. The study consucted between June and October 2015 in Seyhan, Yüreğir, Karataş and Kozan districts of Adana. As results; 5 order belonging to Arthropoda and 16 family, 41 species and 9 genus, totally 10320 insect were collected in sesame plantations of Adana. A total of 26 species and 7 genus of insect pests were found in sesame plantations. Twenty-six species and 7 genus belonging to the Thysanoptera, Coleoptera, Hemiptera and Lepidoptera orders; 15 species and 2 genus belonging to the Thysanoptera, Coloptera, Neuroptera and Hemiptera orders as beneficial insects, on the sesame fields. When plants were 50-70 cm long, Bemisia tabaci damage was very high and it has been observed to cause very significant yield losses. Other insects were not observed to cause significant damage sesame. Within benefical species, a significiant density of Chrysoperla carnea, (Stephens) was observed. Kozan were found to be an important region due to rich harmful and useful species in diversity.