Dıflubenzuronun kültür ortamında Scenedesmus quadricauda, Phaeodactylum tricornutum (Fitoplankton) ve Daphnia magna (Zooplankton)'ya etkisi
The effect of diflubenzuron to the culture of Scenedesmus quadricauda, Phaeodactylum tricornutum (Phytoplankton) and Daphnia magna (Zooplankton)
- Tez No: 444674
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yürütülen çalışmada, su ortamına ulaşan pestisitlerden kitin sentezi önleyici olarak yaygın bir kullanıma sahip diflubenzuron etken maddesinin, laboratuvar ortamında kültüre alınan fitoplanktonik organizmalardan Scenedesmus quadricauda, Phaeodactylum tricornutum ve zooplanktonik organizmalardan Daphnia magna büyümesi üzerine etkisi çalışılmıştır. Diflubenzuron, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği minimum ve maksimum uygulama dozları olan 0.02 ve 0.25mg/l olmak üzere iki yoğunlukta, mikroalg Scenedesmus quadricauda, Phaeodactylum tricornutum ile zooplanktonik organizma Daphnia magna'ya uygulanmıştır. Çalışma sonunda planktonik organizmaların diflubenzurondan olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür. Diflubenzuronun fitoplanktonik organizmaların büyümesini yavaşlattığı, D. magna'da ise özellikle 0.25mg/l ölümlere neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of diflubenzuron, reaching to the aquatic environment, used widely to protect chitin synthesis, on the growth of the phytoplankton Scenedesmus quadricauda, Phaeodactylum tricornutum and zooplankton Daphnia magna, cultured in laboratory was investigated. Diflubenzuron was applied to phytoplankton and zooplankton with the two concentration of 0.02 and 0.25mg/l determined by WHO as minimum and maximum doses. At the end of the study it was observed that planktonic organisms were affected negatively from diflubenzuron. It was found that the growth of these phytoplankton decreased and 0.25mg/l diflubenzuron caused to the death of D. magna.