Development of a body weight supported lower gait robotic training system
Ağırlık destekli yürüme bandı tabanlı robotik tedavi sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 444676
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İLTERİŞ SARIGEÇİLİ, YRD. DOÇ. DR. KERİMCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Physical Medicine and Rehabilitation, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlar yaşlanma, inme, enfeksiyon ya da kaza nedeniyle hareket kabiliyetlerini yitirebilmektedirler. Hareket kabiliyetlerini geri kazanabilmeleri için bir fizik tedavi uzmanı hastalara daha önceden tanımlanmış tekrarlı uzuv hareketlerinden oluşan fiziksel egzersizleri yaptırarak yardımcı olur. Tekrarlı hareketlerden oluşması nedeniyle, bu tür terapilerde robotik sistemler önem kazanmaktadır. Bu tür robotik sistemler hastanın uzuv hareketlerinin hassas kontrolü ile beraber, terapi yöntemlerinin iyileştirilmesinde kullanılabilecek büyük miktarda sensör verisini kaydetmeyi sunmaktadır. Bu nedenle, tez çalışmasında; yürüyüş bandı temelli rehabilitasyonda kullanılabilecek, tahrikli alt ekstremite ortez sistemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Humans may lose their movement capability as they get older or as a result of a stroke, an injury or an infection. In order to regain their movement capability, a physiotherapist helps the patients do physical exercises which consist of moving repeatedly a limb in a predefined manner. Since it is a repetitive task, robotic systems gain more importance for these types of therapy methods. These robotic systems offer more accurate control of the patients' limb movement as well as keeping a vast amount of sensory data for the improvement of the therapy methods. Hence, lower gait active orthosis system which can be used for treadmill based rehabilitation will be proposed in this thesis.