Curculio nucum (Coleoptera: Curculionidae: Curculioninae) türünün taksonomik ve morfometrik (geometrik) analizi
Taxonomic and morphometric (geometric) analysis of species curculio nucum (Coleoptera: Curculionidae: Curculioninae)
- Tez No: 444738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ERBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada 2016 yılı Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları arasında Niğde/Ulukışla ve Kırşehir/Çiçekdağ bölgelerinden toplanan Curculionidae familyasına ait Curculio nucum türünün taksonomik ve geometrik morfometrik analizi yapılmıştır. Çalışma için toplanılan örnekler Anadolu Palamut Meşesi (Quercus ithaburensis subsp. macrolepis) üzerinden toplanmıştır. Çalışma erkek ve dişi örnekler olmak üzere toplam 100 örnek üzerinden yürütülmüştür. Çiçekdağ ve Ulukışla örneklerinin femur, pronotum ve rostrum karakterleri eşeysel dimorfizm ve şekil varyasyonlarının tespiti açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmada geometrik morfometrik analizler Tps programları kullanılarak, istatiksel analizler ise Statistica 12.5 programı kullanılarak yapılmıştır. Curculio nucum' un Çiçekdağ ve Ulukışla örneklerinde femur (p = 0,002799), pronotum (p = 0,000019) ve rostrum (p = 0,00) karakterleri için eşeysel dimorfizm istatistiksel olarak anlamlıdır. Şekil varyasyonuna bakıldığında femur (p = 0,996792), pronotum (p = 0,983988) ve rostrum (p = 0,503009) karakterleri arasındaki şekil farklılığı istatiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, year of 2016 May, June and between the months of July Niğde/Ulukışla and Kırşehir/Çiçekdağ collected from the region, family of Curculionidae species of Curculio nucum taxonomic and geometric morphometric analysis performed. The samples collected for study, Anatolian Valonia Oak (Quercus ithaburensis subsp. macrolepis) ıt collected over. Study female and male sample impending, over total 100 sample be carried out. Çiçekdağ and Ulukışla samples femur, pronotum and rostrum characters sexual dimorphism and shape variations compared for detection. In this study, geometric morphometrics analyses using Tps programs, statistical analyses was performed using Statistica 12.5 program. Curculio nucum's Çiçekdağ and Ulukışla example of sexual dimorphism in femur (p = 0,002799), pronotum (p = 0,000019) and rostrum (p = 0,00) characters statistically significant. Given the variation in shape between femur (p = 0,996792), pronotum (p = 0,983988) ve rostrum (p = 0,503009) characters between difference in form, ıt is not statistically significant.