Farklı azot dozlarının kamışsı yumak (Festuca arundinacea L.) çeşitlerinin yeşil alan performansı üzerine etkileri
Effects of different nitrogen doses on the turf performance of tall fescue (Festuca arundinacea L.) cultivars
  1. Tez No: 444812
  2. Yazar: GÖKHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde bazı kamışsı yumak çeşitlerinin yeşil alan performanslarına farklı azot dozlarının etkisini belirlemek amacıyla 2014-2015 yıllarında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada kamışsı yumak (Festuca arundinacea L.) çeşitlerinin Starlet, Debussy ve Rebel kullanılmıştır. Bu araştırmada, 4 farklı azot dozu (0, 2, 4 ve 6 g m2 ayda1) uygulanmıştır. Araştırmada; çıkış hızı (gün), kaplama hızı (gün), kışa dayanıklılık (1-9 puan), kaplama derecesi (1-9 puan), yaprak dokusu (1-9 puan), yaprak rengi (1-9 puan), yenilenme gücü (1-5 puan), dm2'deki kardeş sayısı, genel görünüm (1-9 puan), kuru madde verimi (kg/da) ve azot analizi (%) değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Debussy çeşidinde yaprak rengi, yenileme gücü, kuru madde verimi ve azot içeriği bakımından en iyi performansı göstermiştir. Çim performansına azotlu gübre uygulamalarının etkileri önemli bulunmuştur. Azotlu gübre dozlarının artmasıyla kışa dayanıklılık, yaprak rengi, yenileme gücü, kardeş sayısı, genel görünüm, kuru madde verimi ve azot içeriğinde bir artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different nitrogen doses on turf performance of some tall fescues cultivars on Agricultural Research and Applied Center of Suleyman Demirel University in Turkey, during 2014-15 years. This research was conducted in randomized block design with three replication. Tall fescue (Festuca arundinacea L.) cultivars Starlet, Debussy and Rebel were used in this research. Four nitrogen levels (0, 2, 4 and 6 g m2 mount1) were applied in this research. The speed of germination (day), ground cover speed (day), ground cover rate (1-9 point), leaf texture (1-9 point), winter endurance (1-9 point), leaf color (1-9 point), regeneration power (1-5 point), tiller number per dm2, general appearance (1-9 point), dry matter yield (kg ha1) and nitrogen content (%) were determined in this research. According to results, Debussy cultivar showed the best performance in terms of leaf color, regeneration power, dry matter yield and nitrogen content. The effects of nitrogen fertilizer applications on turf performance were significant. Increasing N fertilization doses resulted in an increase in winter endurance, leaf color, regeneration power, tiller number, general appearance, dry matter yield and nitrogen content.