Sıralama oyunlarının gri sistem teorisi ile modellenmesi
On modeling the sequencing games by using grey system theory
- Tez No: 444814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması sıralama oyunlarının gri sistem teorisi ile modellenmesi üzerinedir. İlk olarak işbirlikçi olamayan ve işbirlikçi olan oyun teorisi, işbirlikçi aralık oyun teorisi ve işbirlikçi gri oyun teorisinden bahsedilmiştir. Daha sonra sıralama durumları ve buna bağlı oyunlardan bahsedilmiştir. Son olarak; sıralama durumlarını gri sistem teorisi kullanarak gri sıralama oyunları olarak yeniden modelledik. Ayrıca klasik EGS kuralını (Equal Gain Splitting Rule) gri sistem teorisini kullanarak gri EGS kuralı olarak yeniden tanımladık.
Özet (Çeviri)
This thesis is on modeling sequencing games with grey system theory. First of all non-cooperative and cooperative game theory; cooperative interval games and cooperative grey games are investigated. Then, sequencing situations and related games are studied. Finally, sequencing situations are modeled as grey sequencing games by using grey system theory. On the other hand classical Equal Gain Splitting Rule (EGS-rule) is extended to grey EGS-rule by using grey system theory.