Kuluçkada civcivlerin çıkış zamanı ve makinada bekleme süresinin etlik piliç performansı üzerine etkileri
Effects of hatch time and holding time in hatcher on broiler performance
- Tez No: 450370
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ELİBOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Çalışma I : Kuluçkada Civcivlerin Çıkış Zamanının Etlik Piliç Performansına Etkisi Bu çalışmada kuluçkada civcivlerin çıkış zamanının etlik piliç performansına etkisini belirlemek amacıyla üç deneme yürütülmüştür. Denemelerde kullanılan kuluçkalık yumurtalar sırasıyla 59, 55 ve 36 haftalık ebeveyn sürülerinden elde edilmiştir. ERKEN, ORTA ve GEÇ olarak adlandırılan çıkış zamanı grupları için ilk denemede sırasıyla kuluçkanın 472.-482., 488.-492. ve 496.-510. saat aralığında çıkan civcivler ayrılırken ikinci denemede 471.-477., 480.-486. ve 494.-510. saat üçüncü denemede ise aynı sırayla 474-480., 486-492. ve 498-504. saat aralığında çıkan civcivler kullanılmıştır. Denemelerde sırasıyla toplam 480, 486 ve 960 adet etlik piliç (Ross x Ross 308) civcivi kullanılmıştır. Yürütülen denemelerin sonucunda, GEÇ çıkış zamanı grubunda hem erkek civciv oranı hem de ıskarta civciv oranının yüksek olduğu belirlenmiştir (P0.05). Sonuç olarak GEÇ çıkış zamanı grubu tüm üç deneme de en düşük canlı ağırlık ve en yüksek ölüm oranına sahip olmuştur (P GEÇ şeklinde olmuştur (P0.05). Kuluçka makinasında bekleme süresine bağlı olarak yaşama gücünün sayısal olarak düştüğü, ancak bu düşüşün gruplar arasında fark oluşturmadığı belirlenmiştir (P>0.05). Verim indeksi değerleri açısından hemen kümese gönderilen grupların diğerlerinden daha yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, civcivlerin kuluçka makinasında çıkışı takiben 30 saat bekletilmelerinin sarı kese emilimine bağlı olarak ağırlık kaybına neden olduğu, ama bu durumun daha sonraki dönemlerde herhangi bir olumsuz etki yaratmadığı belirlenmiştir. Çalışma III : Civcivlerin Farklı Sürelerde Makinada Bekletilmesinin Etlik Piliç Performansına Etkisi Bu çalışma, civcivlerin kuluçkadan çıkış sonrası kuluçka makinasında bekletilme süresinin etlik piliç performansı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürtütülmüştür. Denemede kullanılan kuluçkalık yumurtalar Ross 308 genotipindeki 36 haftalık yaşlı ebeveynlerden elde edilmiştir. ERKEN, ORTA ve GEÇ olarak adlandırılan çıkış zamanı grupları sırasıyla kuluçkanın 474.-477., 487.-489. ve 497.-501. saatleri arasında çıkan civcivlerden oluşmaktadır. Kümese yerleştirme zamanının ilki kuluçkanın 505. saatinde gerçekleştirilmiştir. Bundan sonra her 12 saatte bir olmak üzere (kuluçkanın 505., 517., 529., 541. ve 553. saatinde) 5 grup kümese taşınmıştır. Böylece kuluçka makinasında bekleme süreleri 4-8 saatten 52-56 saate kadar olan (6, 18, 30, 42 ve 54 saat) beş grup oluşturulabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Workout I : Effect of Hatch Time on Broiler Performance This study was conducted to determine effect of hatching time on broiler performance via three experiments. Broiler hatching eggs were obtained from commercial flocks at 59, 55, and 36 wk of age in Experiment 1, 2, and 3, respectively. The EARLY hatch time was 472-480 h or 471-477 h, the MIDDLE hatch time was 488-492 h or 480-486 h, and the LATE hatch time was 496-510 h or 494-510 h, respectively, in Experiments 1 and 2. In Experiment 3, EARLY hatch was 474-480 h, MIDDLE hatch was 486-492 h, and LATE hatch was 498-504 h of incubation. A total of chicks (Ross 344 x Ross 308) were 480, 486, and 960, in experiment 1, 2, and 3, respectively. In LATE hatched group, there were higher male chicks and cull chicks percentage (P LATE respectively. In the other words, the hatching time was effected broiler performance and LATE hatched chicks' performance was worse. Workout II : Effects of Hatch Time and Feed Access Time on Broiler Performance This study was conducted to determine effects of hatching time and feed access time on broiler performance via two experiments (fourth and fifth experiment). Broiler eggs were collected from commercial flocks of Ross 308 breeders at 55, and 49 wk of age in Experiment 4, and 5, respectively. The Early hatch time was 471-474 h, the Middle hatch time was 483-486 h, and the Late hatch time was 493-496 h, respectively, in both Experiments. A total of chicks were 384 and 672 in experiment 4 and 5. The chicks were placement to eat feed at immediately or normal (Exp. 4) or at immediately or normal or delayed (Exp. 5). Delayed groups chicks were held 30 hours in hatcher like early hatched group. The chicks BW and yolk sac were decreased but some organs percentages were increased by holding period (P0.05). Although, rearing period mortality increased with holding period in hatcher, there was no significant difference between groups (P>0.05). Immediate feed access had higher EPEI than others. As a result, when chicks held approximately 30 h in hatcher, the BW decreased at placement due to utilization yolk sac. However, this situation could not affect negatively in rearing period. Workout III : Effects of Different Holding Time in Hatcher on Broiler Performance This study was conducted to determine the effect of holding time in hatcher on broiler performance. Hatching eggs were collected from commercial Ross 308 flock at 36 wk of age. The early hatch time was 474-477 h, the middle hatch time was 487-489 h, and the late hatch time was 497-501 h. The placement time changed every 12 h from 505 to 553 hours of incubation (505, 517, 529, 541, and 553 h of incubation). Therefore, the chicks holding time in hatcher varied from 4-8 h to 52-56 h (average 6, 18, 30, 42 and 54 hours). A total of 12 subgroups were compared to determine chick quality and broiler performance in this experiment (Exp. 6).