Bazı fungusitlerin elmada Alternaria mali Roberts (nekrotik yaprak lekesi) üzerine etkinliğinin belirlenmesi
The effects of some fungicides on Alternaria mali Roberts (necrotic leaf spot) of apple
- Tez No: 444824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında 6 farklı etkili maddeye sahip fungisitlerin (bakır-hidroksit, maneb, iprodione, difenoconazole, cholorothalonil ve thiophanate-methyl) Alternaria mali'nin Isparta Merkez, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost ve Gönen ilçelerinden izole edilmiş 6 izolatı (AK1-K; A1-B; GK-30; Ge-1; G1-B; M2-K) üzerinde in vitro ve in vivo'da misel gelişimi, spor çimlenmesi, çimlenen sporların hifsel gelişimi ve elma fidanlarında hastalık şiddeti (%) üzerine etkileri araştırılmıştır. In vitro çalışmalarda, fungisit etken maddelerinin 0-500 ppm dozlarının koloni çapı üzerine etkisi, 0-100 ppm dozlarının ise çimlenen sporların hif uzunlukları üzerine etkisi belirlenmiştir. In vivo çalışmalarda ise fungisitlerin 3 farklı dozu önceden fidanlara püskürtülmüş ve daha sonra A. mali'nin virülensliği yüksek olan GK-30 izolatının spor süspansiyonu püskürtülerek hastalık şiddeti belirlenmiştir. Fungisitlerin farklı dozlarının artan konsatrasyonları A. mali'nin misel gelişmesi, spor çimlenmesi ve çimlenen sporların hif uzunluklarını değişen oranda azaltmış veya tamamen engellemiştir. Fungisitlerden 250 ppm dozunda uygulanan maneb patojenin M-2K, AK1-K, G1-B ve GK-30 izolatlarının ve iprodione, izolatların tümünün misel gelişmesini tamamen engellemiştir. Bakır hidroksit 350 ppm dozunda A1-B, M2-K ve AK1-K izolatlarının misel gelişmesini tamamen durdurmuş ancak diğer izolatların gelişmesini %79.1-89.7 oranında azaltmıştır. Difenoconazole, izolatlar arasında değişkenlik göstermekle birlikte 450-500 ppm'de misel gelişmeyi tamamen engellemiştir. Chlorothalonil ve thiophanate-methyl doz artışı ile birlikte misel gelişmesini azaltmıştır. Fungisitler A. mali'nin spor çimlenmesi üzerine 0-100 ppm arasında değişen oranlarda etki göstermiştir. Maneb çimlenen sporların hif uzunluklarını izolatlara göre 50- 100 ppm dozlarında tamamen engellemiştir. Fungisitlerden 100 ppm dozlarda bakır hidroksit 2 izolatın, iprodione 4 izolatın, chlorothalonil 3 izolatın, difenconazole 2 izolatın ve thiophanate-methyl ise 3 izolatın spor çimlenmesini tamamen engellemiştir. Fungisitlerin farklı konsantrasyonları fidanlarda hastalık şiddetini kontrole oranla azaltmıştır. Fungisitler GK-30 izolatına karşı elmada standart kullanım dozu dahil üç farklı dozda uygulanmıştır. Hastalık şiddetini bakır hidroksit %61.6-87.2, iprodione %59,3-70,9 oranlarında azaltmıştır. Sonuçlar incelendiğinde elmada bakır hidroksit, maneb ve iprodione'nun A. mali'ye karşı başarı ile kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of six fungicides (copper hydroxide, maneb, iprodione, difenoconazole, chlorothalonil and thiophanate-methyl) on mycelial development, spore germination, hypal development of germinated spores of 6 isolates (AK1-K; A1-B; GK-30; Ge-1; G1-B; M2-K) of Alternaria mali isolated from Merkez, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost and Gönen Provinces of Isparta in vitro and disease severity (%) of apple seedlings in vivo were investigated. In vitro studies, the effects of 0-500 ppm concentrations of fungicide active ingredients on colony diameter and 0-100 ppm concentration on hyphal length on germinated spores were determined. In vivo study, three different doses of fungicides were sprayed on the seedlings in advance and then were determined the disease severity by treating spore suspension of GK-30 isolate with high virulence of A. mali. Mycelial development, spore germination and hypal length of germinated spores of A. mali were reduced at varying level or completely inhibited by increasing concentrations of the different doses of fungicides. Among fungicides, mycelial development of M-2K, AK1-K, G1-B and GK-30 isolates were inhibited by maneb and all isolates by iprodione at 250 ppm concentration. Copper hydroxide inhibited the mycelial development of A1-B, M2-K and AK1-K isolates completely at 350 ppm concentration, while reduced the development of other isolates by 79.1-89.7%. Difenoconazole completely inhibited the mycelial development at 450-500 ppm with some variations among isolates. Chlorothalonil and thiophanate-methyl reduced the mycelial development with increasing concentrations. Fungicides affected the spore germination of A. mali at 0-100 ppm with varying ratios. Maneb inhibited the hypal length at 50-100 ppm depending on isolates. Among fungicides, 100 ppm concentration of copper hydroxide, iprodione, chlorothalonil, difenoconazole and thiophanate-methyl inhibited the spore germination of 2, 4, 3, 2 and 3 isolates, respectively. Different concentrations of the fungicides reduced the disease severity on the plants compared to control. Three different doses including the standard dose were applied to apple against GK-30 isolate. Copper hydroxide and iprodione reduced the disease severity by 61.6-87.2% and 59,3-70,9%, respectively. The results showed that copper hydroxide, maneb and iprodione could be used against A. mali on apple successfully.