Çanakkale yöresi elma bahçelerinde karaleke hastalığı etmeni Venturia inaequalis'in bazı fungisitlere duyarlılıkları ve alternatif savaşım yöntemleri üzerinde araştırmalar
Inevstigation on the susceptibility of apple black spot Venturia inaqualis to some fungicide and alternative controlmethods in apple orchards of Çanakkale region
- Tez No: 292583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çanakkale İlinde iklim koşullarının uygun olduğu yıllarda karaleke hastalığı (Venturia inaequalis) epidemi yapmakta ve üreticiler hastalığa karşı yoğun fungisit uygulaması yapmaktadırlar. Bu çalışmada Çanakkale'nin dört farklı lokasyonundan elde edilen 20 V. inaequalis izolatının Siterol Biosentezi Engelleyicilerinden hexaconazole, Strobulirinlerden trifloxystrobin ve Trichloromethylthiocarboxamide'lerden captan'a karşı duyarlılıkları in vitro'da test edilmiştir. Ayrıca in vivo'da hexaconazole ve trifloxystrobin'in tek başlarına ve alternatif maddeler potasyum sorbat ve eugenol ile karışımlarının biyolojik etkinlikleri hastalığa karşı araştırılmıştır.V. inaequalis izolatları ED50 değerlerine göre captan'da 7 izolat 0,01-0,03 µg/ml, 12 izolat 0,03-0,1 µg/ml ve 1 izolat 0,1-0,3 µg/ml doz aralığında; hexaconazole'de 6 izolat 0,01-0,03 µg/ml, 13 izolat 0,03-1 µg/ml ve 1 izolat 0,1-0,3 µg/ml aralığında ve trifloxystrobin'de 12 izolat 0,01-0,03 µg/ml, 8 izolat 0,03-0,1 µg/ml yer almıştır. İzolatlar MIC değerlerine göre ise captan'da 5 izolat 0,3-1 µg/ml, 9 izolat 1-3 µg/ml, 6 izolat 3-10 µg/ml; hexaconazole'de 5 izolat 1-3 µg/ml, 15 izolat 3-10 µg/ml ve trifloxystrobin'de 8 izolat 0,3-1 µg/ml, 10 izolat 1-3 µg/ml, 2 izolat 3-10 µg/ml doz aralığında yer almıştır. In vitro çalışmaları V. inaequalis'in hexaconazole, captana ve trifloxystrobin'e karşı duyarlılıklarının azaldığını ortaya koymuştur.Hexaconazole ve trifloxystrobin ile yapılan biyolojik etkinlik denemesinde hastalık basıncının çok yüksek olması nedeniyle (kontrolde hastalık şiddeti %92.01) fungisitler beklenen performansı ortaya koyamazken, alternatif maddeler fungisitlerle karışımlarında beklenen sinerjist etkiyi gösterememişlerdir. Hexaconazole karaleke hastalığına karşı %52,1, trifloxystrobin %69,7, hexaconazole + eugenol %46,7, hexaconazole + potasyum sorbat %48,9, trifloxystrobin + potasyum sorbat %69,9 ve trifloxystrobin + eugenol %67,0 etkililik göstermiştir. Potasyum sorbat %9,6 ve eugenol %24,0 ile çok düşük etkililik ortaya koymuşlardır.Araştırma sonuçları Çanakkale Yöresi elma bahçelerinde V. inaequalis'in kullanılan fungisitlere karşı duyarlılığın giderek azaldığını, fungisit dayanıklılığının sürekli izlenerek, hastalığa karşı savaşımda yeni stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In Çanakkale province, Apple Black Spot (Venturia inaequalis) disease causes epidemics and producers makes intense chemical control applications against the disease. In this study 20 isolates from 4 different locations of Çanakkale was tested to determine their susceptibility against hexaconazole from sterol biosynthesis inhibitors, trifloxystrobin from Strobulirins and Captan from Trichloromethylthiocarboxamides in vitro. Also biological effects of hexaconazole and trifloxystrobin alone and mixed with alternative materials potassium sorbate and eugenol was investigated in vivo.V. inaequalis isolates were tested with LD50 values as 7 isolates with 0,01-0,03 µg/ml, 12 isoltes with 0,03-0,1 µg/ml, 1 isolate with 0,1-0,3 µg/ml doses for captan, 6 isolates with 0,01-0,03 µg/ml, 13 isolates with 0,03-0,1 µg/ml and 1 isolate with 0,1-0,3 µg/ml doses for hexaconazole, 12 isolates with 0,01-0,03 µg/ml and 8 isolates with 0,03-0,1 µg/ml doses for trifloxystrobin. These isolates were tested with MIC values as 5 isolates with 0,3-1 µg/ml, 9 isolates with 1-3 µg/ml and 6 isolates with 3-10 µg/ml doses for captan, 5 isolates with 1-3 µg/ml and 15 isolates with 3-10 µg/ml doses for hexaconazole and 8 isolates with 0,3-1 µg/ml, 10 isolates with 1-3 µg/ml and 2 isolates with 3-10 µg/ml doses for trifloxystrobin. In vitro studies showed that susceptibility of V. inaequalis against hexaconazole, captan and trifloxystrobin has decreased.In the biological efficiency test with Hexaconazole and trifloxystrobin, expected performance wasn?t acquired from fungicides because of the high disease pressure (92,01% in control), also mixture of alternative materials and fungicides didn?t show the expected synergistic effect. The efficiency of the fungicides was found as 52,1% for hexaconazole, 69,7% for trifloxystrobin, 46,7% for hexaconazole+eugenol, 48,9% for hexaconazole+potassium sorbate, 69,9% for trifloxystrobin+potassium sorbate, 67,0% for trifloxystrobin+eugenol against apple black spot.Results of the research showed that susceptibility of V. inaequalis against fungicides is decreasing in Çanakkale region and new control strategies must be developed against the disease by monitoring fungicide resistance.