Bazı antihipertansif ilaç numunelerinin PCR ve PLS ile spektrofotometrik tayinleri
Spectrophotometric determination of some antihypertensive drug samples with PCR and PLS
- Tez No: 444837
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, kemometrik kalibrasyon yöntemleri temel bileşen analizi (PCA) temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS), farmasötik irbesartan (IRB) ve hidroklorotiazid (HCT)'in aynı anda miktar tayinlerine hiç bir ayırma işlemi kullanmaksızın başarıyla uygulanmıştır ve bu yöntemler UV-Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen veriler kemometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu kemometrik yöntemlerin validasyonu için, irbesartan (IRB) için 0.3–1.5 μg/mL derişim aralığında ve hidroklorotiazid(HCT) için 4–20 μg/mL derişim aralığında bileşikleri içeren 19 adet karışımdan oluşan kalibrasyon (derişim) seti, etanol içerisinde hazırlandı. Kalibrasyon setinin 200- 400 nm aralığında absorpsiyon spektrumu kaydedildi. Kalibrasyon seti ve bu sete karşılık 200–400 nm aralığında elde edilen absorpsiyon verileri arasındaki ilişkiden yararlanılarak üç kemometrik kalibrasyon oluşturuldu. PCR ve PLS yöntemlerinin validasyonu, IRB ve HCT içeren sentetik karışımların analiziyle gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three different chemometric calibration methods principle component analysis (PCA), partial least square (PLS) and principal component regression (PCR) were successfully applied to the simultaneous determination of hydrochlorothiazide (HCT) and irbesartan (IRB) in pharmaceutical preparations without using any separation step.The data of UV-Visible Spectroscopy applied to the chemometric calculations. For the validation of this chemometric metot, a calibration set of 19 binary mixtures containing compounds in the working range of 4-16 μg/mL for HCT and 0.3–1.5 μg/mL for IRB was prepared in methanol. Calibration sets 200-400 nm range absorption spectra were recorded. Three chemometric calibrations were constructed by using the relationship between the calibration set and its corresponding absorption data obtained in the range 200-400 nm. The synthetic mixtures of two drugs were used for the validity of the calibrations.