Deniz doğal ürünleri-benzerlk esaslı bileşiklerin kansere karşı taranması ve hesaplamalı ilaç keşfi
Screening of marine natural products-similarity-based compounds against cancer and computational drug discovery
  1. Tez No: 929308
  2. Yazar: SAHAR KHANJARJE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Meme kanseri kadınlarda tüm dünyada en sık görülen kanser tipi olarak tanımlanmakta olup, günümüzde kadınlarda ortaya çıkan kanserlerin %32'si ve kansere bağlı ölümlerin %18'i meme kanserinden kaynaklanmaktadır. Özellikle son on yılda, kodlamayan RNA'ların Meme kanseri hücrelerinde karsinojeneze ve ilaç direncine aracılık ettiği ve direnç oluşturarak aracı olarak tanımlanan bazı bitkiler ve deniz organizmaları gibi doğal kaynaklardan elde edilen bileşiklerin, meme kanserinin oluşumunda antikanser , antiviral, antifungal ve antihipertansif aktiviteler göstermektedir. Bu bağlamda antikanser aktiviteye sahip doğal deniz ürünleri bileşikleri ile ilaç tasarımı yapılarak, bu bileşiklerin atomik seviyede değerlendirilmesi sonucunda diğer meme kanserinde kullanılan antikanser etkisi olan ilaçların karşılaştırılması yapılabilecektir. Bu çalışmada; MCF-7 hücre hattı üzerinde ekspresyon seviyesini azaltan deniz ürünleri bileşikleri tespit edilerek, seçilen bileşiklerinin taranması ve bu bileşiklerin hedef reseptör ile ilişkisi moleküler docking (kenetlenme ) ve moleküler dinamik simülasyon yöntemleriyle aydınlatılarak, meme kanseri için tanımlanan genlerin ekspresyon seviyesi saptanarak, kansere karşı güçlü ilaçların keşfedilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Worldwide, breast cancer is the predominant form of cancer in women, comprising 32 percent of all cancer cases and resulting in 18 percent of cancer-related fatalities in women. In the past decade, non-coding RNA molecules have been found to play a significant role in the development of cancer and resistance to drugs in breast cancer cells. Additionally, certain compounds derived from natural sources, such as specific plants and marine organisms, have been identified as mediators of resistance and have demonstrated anticancer, antiviral, antifungal, and antihypertensive properties in the context of breast cancer formation. By utilizing natural seafood compounds with inherent anticancer properties, it becomes feasible to develop medications specifically tailored for breast cancer treatment. This can be achieved through meticulous study of these compounds at the atomic level, allowing for a comprehensive comparison with other existing anticancer drugs. This study aims to identify seafood compounds that decrease the expression level of the MCF-7 cell line. The selected compounds will be screened and their relationship with the target receptor will be elucidated using molecular docking and molecular dynamic simulation methods. Furthermore, the expression level of genes associated with breast cancer will be determined, leading to the discovery of potent anti-cancer drugs.