Egzoz gazı ısı değiştiricilerinde kullanılan farklı lamel geometrileri için karşılaştırmalı ısıl analizler
Comparative thermal analysis of different lamella geometries used in exhaust gas heat exchangers
- Tez No: 444855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, egzoz gazı ve sıvı, akışkan çifti için kullanılabilecek bir gövde-boru tipi lamelli ısı değiştiricisinde, lamel yüzey formlarının ısıl performansa olan etkisi, sonlu hacimler ve hesaplanabilir akışkanlar mekaniği programları ile iteratif olarak incelenmiştir. İçten yanmalı motorlar, günümüzde başta taşıtlar olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptir. İçten yanmalı motorlarda verimlilik, atık ısıdan faydalanma ve egzoz gazı salınımlarının azaltılması konuları, özellikle otomotiv alanında çalışılan başlıca güncel konulardır. Bu amaçlar için geliştirilen egzoz gazı resirkülasyonu (EGR) ve egzoz gazı ısı geri kazanım (EHR) sistemlerinde ısı değiştiricilerin kullanıldığı ve ana sistem elemanı olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra biyobenzetim yöntemi ile yeni bir lamel tasarlanmış ve bugün var olan lamel formları ile karşılaştırılmıştır. Isı transferi gerçekleşen yüzey alanının ve buna bağlı olarak ısı transferinin, en az basınç kaybı ile arttırılması ve bu sayede ısı değiştirici boyutlarının küçültülmesi bu çalışmada hedeflenmiştir. Sonuç olarak; ısı transferi gerçekleşen yüzey üzerine form verilmiş modeller, türbülans etkisi ile birlikte, düz yüzey bir lamele göre daha verimlidirler. Bu çalışmada kullanılan, açılı kanat yapısına sahip lamel ve köpek balığı derisinden esinlenilerek tasarlanan lamel modelleri seçim kıstasları açısından en uygun modeller olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of lamella surface patterns on thermal performance of the finned tube heat exchangers used for exhaust gas and liquid, fluid pair was examined iteratively using finite volume and computational fluid dynamics programs. The internal combustion engine is used as primary energy conversation device in industrial area and particularly for commercial vehicles. The efficiency, waste heat recovery and reduction of carbon emissions are today the top subjects at automotive industry. Therefore, the heat exchangers are used in EGR and EHR systems for heat transfer and to convert the heat to useful energy. Furthermore, a new lamella has been designed using the biomimetic method and has been compared with existing lamella patterns. Expanding the actual heat transfer surface area and increasing the heat transfer, with minimal loss of pressure and consequently reducing the heat exchanger size, is aimed in this study. As a result, models with patterned heat transfer surfaces are more efficient than flat surfaces, thanks to the turbulence effect. The models used in this study, which are called lamella with angled fins structure and shark skin structure have been identified as the most suitable models in terms of selection criteria.