Yumurtacı tavuk yemlerine boraks dekahidrat ve fitaz enzimi katkısının verim performansı, kemik dayanıklılığı ve yumurta kalite özelliklerine etkisi
Effect of borax decahydrate and phytase enzyme supplementation in layer hen diets on performance, bone strength and egg quality characteristics
  1. Tez No: 977750
  2. Yazar: FATMA SADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yumurtacı tavuk yemlerine boraks dekahidrat (BDH) ve fitaz enzimi ilavesinin; verim performansı, yumurta kalite özellikleri ve kemik dayanıklılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, 25 haftalık yaşta toplam 168 adet Atak-S yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Tavuklar, her biri 6 hayvandan oluşan 7 tekerrürlü dört deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Toplam 8 hafta süren deneme boyunca her grup, kendilerine tahsis edilen deneme rasyonlarıyla beslenmiştir. Kontrol grubuna yalnızca temel rasyon verilmiş, muamele gruplarının yemlerine ise sırasıyla kilogram başına 500 IU fitaz, 50 mg boraks dekahidrat ve her iki katkının kombinasyonu eklenmiştir. Araştırma kapsamında günlük yem tüketimi, yumurta verim oranı, yumurta ağırlığı ve yemden yararlanma oranı kaydedilmiş; haftalık olarak dış ve iç yumurta kalite analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca femur ve tibia kemiklerinden kırılma dayanıklılığı ölçümleri ile mineral içerik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonunda en yüksek yumurta randımanı (%88,9) ve günlük yumurta verimi (59,6 g/tavuk/gün) BDH+fitaz grubunda elde edilmiştir (P<0,05). Aynı grupta ortalama yumurta ağırlığı da 61,4 g'a ulaşarak hem iç kalite hem de kabuk özelliklerinde iyileşme göstermiştir. Ayrıca bu grupta en düşük yem tüketimi (126,0 g/tavuk/gün; P<0,05) ve en düşük yem dönüşüm oranı (2,24 g/g; P<0,01) kaydedilmiş, böylece yemden yararlanma etkinliğinin arttığı ortaya konmuştur. Fitaz ve Fitaz+BDH gruplarında, kontrol grubuna kıyasla femur kırılma dayanıklılığı önemli, düzeyde artmıştır (P<0,01). Femur çapı yalnızca BDH grubunda daha yüksek bulunmuş ve diğer gruplara göre istatistiksel olarak farklılık göstermiştir (P=0,002). Ancak femur ağırlığı ve uzunluğu bakımından gruplar arasında fark gözlenmemiştir (P>0,05). Femurda en yüksek Ca ve P düzeyleri fitaz+BDH grubunda belirlenmiştir. Ayrıca hem fitaz hem de BDH uygulamaları, kontrol grubuna kıyasla bu mineralleri anlamlı düzeyde artırmıştır (P<0,01). Bor birikimi ise en yüksek fitaz ve fitaz+BDH gruplarında tespit edilmiştir (P<0,01). Genel olarak, boraks ve fitaz katkıları yumurtacı tavuklarda kemik mineralizasyonunu desteklemiş, yumurta dış kalite kriterlerinde iyileşme sağlamış ve sürdürülebilir hayvansal üretime katkı sunabilecek potansiyel bir strateji olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of dietary addition of borax decahydrate (BDH) and phytase enzyme to layer hen diets on performance, egg quality characteristics, and bone strength were investigated in this study. A total of 168 Atak-S laying hens at 25 weeks of age were randomly distributed into four treatment groups with seven replicates, each consisting of 6 birds. Throughout the 8-week trial, each group was fed their assigned experimental diets. The control group received only the basal diet, while the treatment groups' feeds were supplemented with 500 IU phytase per kg, 50 mg borax decahydrate per kg, and a combination of both additives, respectively. Within the scope of the research, daily feed intake, egg production rate, egg weight, and feed conversion ratio were recorded; weekly external and internal egg quality analyses were performed. Furthermore, breaking strength measurements and mineral content analyses were conducted on the femur and tibia bones. At the end of the study, the highest egg yield (88.9%) and daily egg mass (59.6 g/hen/day) were obtained in the BDH+phytase group (P<0.05). In the same group, the average egg weight also reached 61.4 g, showing improvement in both internal quality and shell properties. Additionally, this group had the lowest feed consumption (126.0 g/hen/day; P<0.05) and the lowest feed conversion ratio (2.24 g/g; P<0.01), thus demonstrating increased feed utilization efficiency. In the Phytase and Phytase+BDH groups, femur breaking strength increased significantly compared to the control group (P<0.01). Femur diameter was found to be higher only in the BDH group and was statistically different from the other groups (P=0.002). However, no difference was observed between the groups in terms of femur weight and length (P>0.05). The highest Ca and P levels in the femur were determined in the phytase+BDH group. Furthermore, both phytase and BDH applications significantly increased these minerals compared to the control group (P<0.01). Boron accumulation was detected highest in the phytase and phytase+BDH groups (P<0.01). Overall, borax and phytase supplements supported bone mineralization in laying hens, improved external egg quality criteria, and emerged as a potential strategy that could contribute to sustainable animal production.