Kedilerde ürolojik sendrom (FUS) üretral kataterizasyon uygulamaları
The Urologic syndrome (FUS) and urethral catheter applications in cats
  1. Tez No: 44494
  2. Yazar: LEVENT KEMERÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF KURTDEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Bu araştırmada alt Uriner sistem şikayeti bulunan 19 kedi ile urethral kataterizasyon uygulanan 10 sağlıklı kedi kullanıldı. Hasta kedilerdeki başlıca şikayetler disüri, hematüri, iştahsızlık halsizlik, anüri ve kusma olarak belirlendi. Karın bölgesi radiograf isinde neoplazi ve urolit'e rastlanmadı, idrarın bakteriyolojik kontrolunda 9 kedide enfeksiyon saptandı. Hasta kedilere klinik ve laboratuvar muayene sonuçlarına göre, ürolojik sendrom (FUS) tanısı konuldu. Sağaltım amacıyla diyet değişimine ilave olarak antispazmodikler, idrar asitleştiricileri, idrar antiseptikleri, antibiyotikler ve parenteral sıvı uygulamaları yapıldı. Araştırmanın 30. gllnlinde 7 kedinin tamamının iyilestiği, 5 kedide şikayetlerin kısmen varolduğu, 3 kedinin halen hasta olduğu, 4 ünün ise denemenin 15-25. günlerinde öldüğü belirlendi. Sağlıklı 10 kediye günde bir kez urethral katater uygulandı. Uygulamaya sistosentezle alınan idrarlarda enfeksiyon belirleninceye kadar devam edildi, idrar örneklerinde bakteriyel enfeksiyon, 10 kedinin tamamında denemenin 72. saatinde saptandı. Kedilerden 5" ine 3 gün süreyle Danofloxacin uygulanırken, diğer 5 kedi kontrol grubu olarak tedavisi z bırakıldı. Antibiyotik uygulanmasının tamamlanmasından 15 gün sonra idrarda bakteri yel enfeksiyonun devam ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
21 7. SUMMARY : THE ÜROLOG I C SYNDROME (FUS) AND URETHRAL CATHETER APPLICATIONS IN CATS In this study, 19 cats suffering from lower urinary tract complaint and 10 healthy cats applied urethral catheter were used. The main complainings in ill cats were dysuria, hematuria, anorexia, weakness, anuria or vomiting. Neoplazia and urolith were not estimated in abdominal radiography. Bacterial infection were detected in 9 cats. Feline urologic syndrom (FUS) was diagnosed according to the results of clinical and laboratory examinations. For therapy, in addition to the changing of diet, antispazmodicals, acidifiers and antiseptics, antibiotics and parenteral fluids were given. In the thirteenth day of this study, 7 cats healed completely, 5 cats had some complainings; 3 cats were still ill and t\ cats died between 15. and 25. days. Urethral catheter were applied once daily in 10 healthy cats. This application were continued until the determination of infection in urine collected by cystocentesis. Bacterial infection in urine specimen were detected 72. hours of the trail in 10 cats all. While 5 of 10 cats were given Danof loxacin for three days, the other 5 cats were left, as untreated control group. 15 days after the completion of antibiotic application. It was estimated that bacterial infection in urine was still continuing.