İdiyopatik hipogonadotropik hipogonadizmli olgularda osteoporoz / osteopeni durumlarının araştırılması
Investigation of osteoporosis / osteopenia status in idiopathic hypogonadotropic hypogonadysm
  1. Tez No: 608928
  2. Yazar: YAŞAR BAŞAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada GnRH üretim veya etki yolaklarından birinde sorunla karakterize İdiyopatik Hipogonadotropik Hipogonadizm(İHH)'de verilen androjen replasman tedavisinin kemik sağlığı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı İnfertilite ve Androloji polikliniğinde İHH tanısı ile takipte olan 142 hastanın dosyaları geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bu hastalardan 92'sinin en az bir yıl ve üzerinde DEXA takibi vardır. Bu nedenle 18-50 yaş arasındaki 92 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar Başvuru öncesinde androjen replasman tedavisi alma durumlarına göre iki ayrı grupta incelenmiştir. Çalışmada hastaların Dual X-Ray Absorbsiyometri(DEXA) değerleri karşılaştırılmıştır. İstatiksel analizler SPSS statistics v25.0 kullanılarak yapılmıştır. Çalışma Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı alınarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda başvuru öncesinde androjen replasman tedavisi almış hastalarla başvuru öncesinde tedavi almamış hastalar karşılaştırılmıştır. Daha önce tedavi alan hastaların boyları daha uzun saptanmıştır(p=0.033).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of androgen replacement therapy on bone health in idiopathic hypogonadotropic hypogonadism (IHH) characterized by a problem in one of GnRH production or mechanism of action. Materials and Methods: The files of 142 patients who were followed up in the infertility and andrology outpatient clinic of Erciyes University with the diagnosis of IHH were evaluated retrospectively. 92 of these patients had DEXA follow-up for at least one year. For this reason, 92 cases between the ages of 18-50 were included in the study. Patients were divided into two groups according to the status of androgen replacement therapy prior to admission. Dual X-Ray Absorptiometry (DEXA) values of the patients were compared. Statistical analysis was performed using SPSS statistics v25.0. The study was conducted with the approval of Erciyes University Clinical Research Ethics Committee. Results: In our study, we compared the patients who received androgen replacement therapy before admission and those who did not receive treatment before admission. The lengths of the patients who were treated previously were longer (p = 0.033).