Diyabetik nefropatili hastalarda adezyon moleküllerinin ve sitokin seviyelerinin belirlenmesi
Determine the adhesion molecules and sitokine levels of diabetic nephropahty patients
- Tez No: 444942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Diyabetik nefropati, diyabetes mellitusun önemli mikrovasküler komplikasyonlarından biridir. Aynı zamanda, son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli nedenidir. Bu hastalarda çeşitli nedenlerle hücre adezyon molekülleri ve sitokin seviyelerindeki değişiklikler ile kendini gösteren immün bozukluklar görülmektedir. Bu nedenle çalışmamız da kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi uygulanan diyabetik nefropatili hastalarda bazı adezyon molekülleri (sVCAM-1, sICAM, sPCAM-I, E-selektin ve P-selektin) ve bazı sitokin (IL-2, IL-6, ve TGF-B) seviyelerinin belirlenerek birlikte değerlendirilmesi amaçlandı. Tüm parametrelerin seviyeleri enzim immün assay yöntemi ile belirlendi. sVCAM, sICAM, pCAM-I, E selektin ve P selektin parametrelerinin diyaliz öncesi ve sonrası değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olmakla birlikte diyaliz öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında diyaliz sonrası değerlerin diyaliz öncesi değerlerden yüksek olduğu tespit edildi. IL-2, IL-6 ve TGF beta –I değerleri kontrol grubuna göre artmış bulundu. IL-6 ve IL-2'nın diyaliz öncesi ve sonrası değerleri karşılaştırıldığında diyaliz sonrası değerlerin, kontrol grubu ve diyaliz öncesi değerlerine göre yüksek olduğu belirlendi. Bizim çalışmamızda diyaliz sonrası tüm değerlerin diyaliz öncesi değerlerine göre artış gösterdiği belirlendi. Sonuç olarak, yaptığımız çalışma diyaliz ile çalışılan parametrelerde meydana gelen bu artış arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy is one of serious microvascular complications of diabetes mellitus. It also is the most important cause of recent kidney failure cases. In these patients, immunodeficiencies are observed which manifest with cell adhesion molecules and changes in cytokine levels. On this ground, our study focused on determination and joint evaluation of certain adhesion molecules (sVCAM-1, sICAM, sPCAM-I, E-selectin ve P-selectin) and certain cytokine (IL-2, IL-6 ve TGF-B) levels in patients with diabetic nephropathy who receive hemodialysis due to chronic kidney failure. Levels of all parameters were determined with enzyme immunoassay method. Pre- and post-dialysis values of sVCAM-1, sICAM, sPCAM-I, E-selectin ve P-selectin parameters were significantly higher compared to control group, while the comparison of pre- and post-dialysis values showed that post-dialysis values were higher than pre-dialysis values. IL-2, IL-6, ve TGF beta -I values were found to be increased compared to control group. When pre- and post-analysis IL-6 and IL-2 values were compared, post-dialysis values were shown to be higher than control group and pre-dialysis results. In our study, the common conclusion was that all post-dialysis values show increase when compared to pre-dialysis values. In conclusion, our study asserts the relationship between the increases taking place in dialysis and the studied parameters.