Tip 2 diyabetik hastalarda mikrovasküler komplikasyon gelişimi ile plazma scd146 düzeyi ilişkisi
The relationship between scd146 levels and microanjiopathy in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 654068
  2. Yazar: YASEMİN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
CD146 endotel hücrelerde yer alan bir adezyon molekülüdür. Hasar gören vasküler yapılardan kaynaklanan dolaşan endotel hücreleri tarafından eksprese edilir. Vasküler endotel disfonksiyonun diabetik hastalarda mikro ve makroanjiopati patogenezinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Retinal ve renal mikroanjiopatinin diyabetik retinopati ve diyabetik nefropatiye yol açabiliceği gibi, vaso nervorumların mikroanjiopatisi ise diyabetik nöropatiye yol açabilir. Çalışmamızda tip 2 diyabetik hastalarda mikrovasküler komplikasyon gelişimi ile endotel disfonksiyonunu yansıttığı düşünülen plazma soluble CD146(sCD146) düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla; 25 mikrovasküler komplikasyonu olan ((retinopati ve/veya nefropati ve/veya nöropati) ve 15 mikrovasküler komplikasyonu olmayan tip 2 diyabetik toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Mikrovasküler komplikasyonu olan tip 2 diyabetiklerde plazma sCD146 düzeyi 563,90±308,56 ng/ml iken mikrovasküler komplikasyonu olmayan tip 2 diyabetiklerde 529,83±207,80 ng/ml olarak tesbit edildi (p>0.05). Retinopatisi olan 19 hastada ortalama sCD146 düzeyi 564,32 ±357,90 ng/ml iken, nöropatisi olan 3 hastada 868.23 ±664.22 ng/ml ve nefropatisi olan 20 hastada ortalama sCD146 düzeyi 523,25 ±173,91 ng/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
CD146 is an adhesion molecule expressed in all human endothelial cells, especially in damaged vascular endothelium. Endothelial dysfunction plays a key role in the pathogenesis of diabetic micro- and macro-angiopathy. Retinal and renal microangiopathy cause diabetic retinopathy and nephropathy, microangiopathy of the vasa nervorum is important in neuropathy. To determine whether serum levels of Soluble CD146(sCD146) reflecting endothelial dysfunction predict presence of microvascular complications in type 2 diabetics a total of 40 type 2 diabetics, 25 patients with microvascular complication(retinopathy and/or nephropathy and/or neuropathy) and 15 patients without microvascular complication were included in this study. The mean serum levels of sCD146 in patients with microvascular complication were 563,90±308,56 ng/ml while the levels were 529,83±207,80 ng/ml in patients without microvascular complication(p>0.05). sCD146 levels of 19 patients with retinopathy, 3 patients with neuropathy, 20 patients with nephropathy were 564.32 ±357.90, 868.23 ±664.22, 523.25 ±173.91 ng/ml, respectively.