Komplikasyonlu tip 2 diyabetes mellitus hastalarında hücre adezyon molekülleri ıcam-1, vcam-1 ve cd146 düzeylerinin araştırılması
Investigation of the levels of cell adhesion molecules icam-1, vcam-1 and cd146 in complicated type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 825567
  2. Yazar: FATMA SİNEM HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MACİT KOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), süreç ilerledikçe komplikasyonlarla seyreden multisistemik, kronik bir metabolik hastalıktır. Diyabetik komplikasyonların patogenezinde rol oynayan çok sayıda karmaşık mekanizma bulunmaktadır. İnterselluler adezyon molekülü-1 (ICAM-1), vasküler hücre adezyon molekülü-1 (VCAM-1) ve CD146, başlıca endothelial hücreler tarafından eksprese edilirler. Lökositler üzerindeki antijenler için ligand görevi yaparlar ve lenfositler, granülositler ve monositlerin sitokinle uyarılmış endotelyal hücrelere adezyonunu ve takiben endotel hücreleri arasından geçişini sağlayarak inflamasyon ve ateroskleroz oluşumunda rol alırlar. Çalışmamızda, serum solubl ICAM-1, solubl VCAM-1 ve tam kan CD146 düzeyleri ile diyabetik mikrovasküler komplikasyonlar (retinopati, nefropati, nöropati) arasındaki ilişki 58 Türk Tip 2 DM hastasında ve 20 sağlıklı kontrolde incelendi. Serum solubl ICAM-1 konsantrasyonu, mikrovasküler komplikasyonlara sahip hastalarda, sağlıklı kontrollere kıyasla istatistiksel açıdan daha düşük bulundu (p0.05). Hastalar, komplikasyonlarına göre gruplara ayrıldığında, hücre adezyon moleküllerinin düzeyleri ve mikrovasküler komplikasyonların tipi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p>0.05). Serum solubl ICAM-1 ve VCAM-1'in düzeylerinin azalmış düzeyleri, adezyon moleküllerini eksprese eden hücrelerin inflamasyon alanlarına yönelip, sirkülasyonda bulunmamalarına bağlı olabilir. Ek olarak, bu moleküllerin ekspresyonu insülin tedavisine bağlı olarak azalmış olabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a multisystemic, chronic metabolic disorder in the course of which, complications appear eventually. The mechanisms involved in the pathogenesis of diabetic complications are multiple and complex. Intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) and CD146 are expressed by endothelial and other cell types and participates in inflammation and atherosclerosis. They serve as a ligand for antigens on leukocytes and partially responsible for the adhesion of lymphocytes, granulocytes, and monocytes to cytokine-stimulated endothelial cells and the subsequent transendothelial migration. In our study, the relationship between serum soluble ICAM-1, soluble VCAM-1, whole blood CD146 levels and diabetic microvascular complications (retinopathy, nephropathy, and neuropathy) were evaluated in 58 Turkish patients with Type 2 diabetes mellitus (DM) and in 20 healthy controls. Serum soluble ICAM-1 concentration was statistically significantly lower in patients with microvascular complications of DM (p0.05). When the patients were divided into the groups according to complications, there was not a significant correlation between the levels of cell adhesion molecules and the type of microvascular complications (p>0.05). The diminished level of serum soluble ICAM-1 and VCAM-1 may be due to the tapping of the cells expressing adhesion molecules into the site of inflammation and hence their lack in the circulation. Additionally, the expression of these molecules might be decreased by insulin therapy.