Östrüsü senkronize edilen Akkaraman ırkı koyunlarda progesteron tayini ile vaginal biyopsi yöntemleriyle gebelik tanısı
Pregnancy diagnois by using progesterone assay and vaginal biopsy methods in Akkaraman ewes that synchronized their estrous
  1. Tez No: 44507
  2. Yazar: SEMRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada MAP uygulanarak östrusları senkronize edilen koyunlarda gebeliklerin erken dönemde RIA ve vaginal biyopsi yöntemi ile saptanabilirliği doğumlar izlenerek karşılaştırmak olarak araştırıldı. Çalışmanın hayvan materyalini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğine ait 50 Akkaraman ırkı koyun oluşturdu. Koyunlar tesadüfen kontrol (n=10) ve uygulama (n=40) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken deney grubuna 12gün süre ile vaginada bırakılan ve Medroxyprogesteron acetate içeren sponjlar takıldı. Vaginal sponjlann çıkarılması ile birlikte görülen östruslarda koyunlar tohumlandı, östrüsler arama koçları ile belirlendi. Elektroejakulat ile ejakulasyondan elde edilen taze sperma ile her östrüsde iki defa tohumlandı. Kontrol ve deney grubunda, tohumlamayı izleyen 18. günde kan örnekleri, çevirmeyen hayvanlardan ise 38. günde biyopsi pensi ile anterior vaginadan alman doku parçalan değerlendirilmek üzere laboratuvara gönderildi. Kontrol ve uygulama grubunda tohumlamayı izleyen 18. günde RIA yöntemi ile yapılan gebelik tanısında gebe negatif olgular % 100, gebe pozitif koyunlar kontrol grubunda % 87.5, deney grubunda % 86.4 oranında doğrulukla saptandı. Serum progesteron değerleri gebe olan koyunlarda, kontrol grubunda 4.23 ng/ml, deney grubunda 4.91 ng/ml düzeyinde bulundu. Tohumlamayı izleyen 38.günde her iki gruptan alman vaginal biyopsi örneklerinin incelenmesi ve doğumların izlenmesi sonucu sırası ile gebelik pozitif olgular % 86.4, % 91.1 gebelik negatif olgular % 100, % 83.3 doğrulukla saptandı. Gebe olmayan hayvanlarda vaginal mukoza katmanları 10 dan fazla, gebe koyunlarda ise 6 katmandan az bulundu.39 Sonuç olarak; koyunlarda gebeliklerin erken dönemde saptanmasında benzer sonuçlar veren her iki yöntemden RIA yöntemi, vaginal biyopsi yöntemine göre erken dönemde uygulanabilirliği,daha pratik olması ve çiftleşme mevsimi kısa olan ırklarda gebe olmayanların sağıtılarak üretime katılma şansı tanınması açısından diğer yönteme göre tercih edilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pregnancy diagnosis by using progesterone assay and vaginal biopsy methods in Akkaraman ewes that synchronized their estrous. In this study, the early pregnancy diagnosis was comparatively investigated to determine with RIA and vaginal biopsy methods in ewes that previously synchronized their estrous by using MAP, following parturition date. Fifty Akkaraman ewes ( the native breed ) from Research Farm of Faculty of Veterinary Medicine, Ankara University were chosen at random as material. This ewes were assigned into two groups as control ( n=10 ) and application group ( n=40 ). Fourty ewes in application group were inserted intravaginal sponge impregnated with medroxyprogesteron acetate for 12 days, while 10 ewes in control group were applicated anything. After removal of the sponges, ewes were inseminated at estrous observed during the following days and 3 estrous cycle. Estrous signs were determined with teaser and inseminated two times every other estrous with fresh sperm, which was received by means of electroejaculate. All ewes in both groups, jugular blood samples for RIA method were collected on 18 th days after every one msemination and in ewes that were not showed estrous signs until 38 days after the last insemination, in that days, a piece of mucus membrane from anterior vagina was taken by biopsy instrument and arrived laboratory for histological assay. The early pregnancy diagnosis by RIA methods on 18 th days after insemination, accuracy in non-pregnant ewes were % 100 in both groups and in pregnant ewes averaged % 87.5 in control and % 86.4 in application group. The serum progesterone levels in pregnant ewes on 18 th days in control and application groups were found as 4.23 ng/ml and 4.91 ng/ml respectively. After41 the microscopically examination of vaginal biopsy samples that were taken on 38 th days after the last '-insemination in control and application groups. Correct interpretations were obtained in 86.4 and 91.1 percent of pregnant ewes, in non pregnant ewes the interpretations were % 100 and % 83.3 respectively. The number of cell layers were found much more than 10 in non pregnant ewes and were much less 6 in pregnant ewes. The result of RIA and biopsy were checked with lambing results. As a result; although both methods were given the same results it was concluded that RIA method could be prefer to vaginal biopsy due to usefulness for early pregnancy diagnosis,practicable and give a chance to pursue productivity, recovering the pregnancy (-) ewes inbreeding seasons.