Saha şartlarındaki ineklerde farklı senkronizasyon yöntemlerinin fertilite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect on fertility of different synchronization methods in cows in field conditions
  1. Tez No: 157585
  2. Yazar: BÜLENT BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZKURT ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Saha Şartlarmdaki İneklerde Farklı Östrüs Senkronizasyon Yöntemlerinin Fertilite Üzerine Etkisinin Araştırılması Bu çalışmada, saha şartlarındaki ineklerde PGF2a + PGF2a, GnRH + PGF2a, PRID + PGF2a ve deri altı implant + PGF2a uygulamalarının, östrüs senkronizasyonu ve gebelik oranlan üzerine etkisi araştırıldı. Materyal olarak 125 baş Holstein ırkı inek kullanıldı. İnekler tesadüfi örnekleme yöntemi ile beş gruba ayrıldı. Birinci gruba (n= 25) 1 1 gün arayla iki kez PGF2“ enjekte edildi. İkinci gruba (n= 25) 0. gün GnRH ve 7. gün PGF2a enjeksiyonu yapıldı. Üçüncü gruptaki ineklere (n= 25) 12 gün süreyle PRID ve PRID'in uzaklaştırılmasından bir gün önce PGF2a uygulandı. Dördüncü gruptaki ineklere (11=25) ise kulak derisi altına yerleştirilen progesteron içeren implantlar 9 gün süreyle tutuldu ve implant uzaklaştırılmadan bir gün önce PGF2a enjekte edildi. Tohumlamalar I. grupta son uygulamadan 72 ve 96, II, III ve IV. gruplarda ise 48 ve 72 saat sonra iki kez yapıldı. Kontrol grubundaki inekler (n= 25) ise gelişen östrüsleri takiben tohumlandı. İneklerde gebelik muayeneleri II. tohumlamaları takiben 60-90. günlerde rektal muayene ile gerçekleştirildi. Araştırmada I, II, III, IV ve V. gruplarda sırasıyla östrüs oranları; %100, %96.00, %100, %100 ve %100; gebelik oranlan ise; %84.00, %62.50, %84.00, %72.00 ve %52.00 olarak tespit edildi. Östrüs görülme oranlan açısından gruplar arasında herhangi bir istatistik! farklılık saptanmadı (P>0.05). Elde edilen gebelik oranları açısından I ve III. gruplar V. gruptan yüksek olarak bulundu (P0.05). Sonuç olarak, çift doz PGF2a, GnRH + PGF2a ve implant + PGF2”yöntemlerinin PRID + PGF2(X yöntemine göre daha ekonomik, uygulama kolaylığı ve hayvan sahibinin tepkisi açısından değerlendirildiğinde ise çift doz PGF2a ve GnRH + PGF2a 40enjeksiyonunun daha avantajlı olduğu belidendi. Bununla birlikte, östrüs gözlemeden sabit zamanlı tohumlamaya imkan vermesi, östrüsü senkronize etmesi ve tohumlama sonrasında yüksek gebelik oranı elde edilmesine olanak sağlamasından dolayı çalışmada kullanılan bütün senkronizasyon yöntemlerinin saha ve işletme şartlarında kullanılabileceği kanısına varıldı. 41
Özet (Çeviri)
Investigation of Effect on Fertility of Different Estroııs Synchronization Methods in Cows in Fieid Conditions In this study, the effect of PGF2(X + PGF2a, GnRH + PGF2", PRID + PGF2« and ear implant + PGF2a applications on estrus synchronization and fertility in cows in field conditions were investigated. A total of 125 Holstein cows were used as material. Cows were randomly divided in to five groups. Two injections of PGF2a was applied 11 days apart in the first group (n=25). GnRH (day 0) and PGF2(I (7 day later) was injected in the second group (m=25). PRID' s were inserted to the anterior vagina of each cow for 12 days and PGF2a was injected before the day of PRID removal in the third group (n=25). Ear implants were inserted to the ear of each cow subcutaneously for 9 days and PGF2a was injected before the day of implant removal in the fourth group (n=25). Artificial inseminations were performed twice at 72-96 hours in the group I and 48-72 hours in the groups II, III and IV after the last application. Cows in the control group (n=25) were inseminated with regard to the spontaneous estrous. Pregnant cows were determined by rectal palpation between 60-90 days after the second insemination. Estrous and pregnancy rates were %100, %96.00, %100, %100 and %100; %84.00, %62.50, %84.00, %72.00 and %52.00, respectively, in the groups I, II, III, IV and V. Identical estrous rates were found in all groups (P>0.05). Pregnancy rates in the groups I and III were higher than group V (P0.05). In conclusion, it was determined that two injections of PGF2a, GnRH + PGF2a and implant + PGF2a methods are more economic than PRID + PGF2a method. Looking the more advantegeous about application easiness and agreement of farmer, the injections of PGF2a 1 1 days apart and GnRH + PGF2a is more advantageous. However, it was 42concluded that, aii of the synchronization methods used in our study were determined as useful because of allowing fixed-time insemination without estrous detection, synchronising estrous and increasing of pregnancy rates in field conditions. 43