Isı pompalı ev gerecinde kurutmanın incelenmesi
Examination of drying in domestic appliance with heat pump
- Tez No: 445088
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH KUDDUSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Enerji kaynaklarının giderek azalması, insanların daha hızlanan yaşama ayak uydurma isteği ve sivil toplum kuruluşları katılımıyla düzenlemeler ve yönergelerin yayınlanması bu konunun önemini açıklamaktadır.Endüstriyel üreticiler, ürünlerinin teknik özelliklerinin geliştirilmesini; enerji verimliliği ve daha hızlı olmaları alanına yönlendirmektedir. Enerji verimliliğinin artırılması başlığı altında gerçekleştirilen çalışmalar, enerji verimliliğinin etkili olduğu sistemlerde yenilikçi fikirlerin, uygulamaların ve optimizasyonların geliştirilmesi zorunluluğunu doğurmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında konvansiyonel nem alma sistemine ısı pompası adapte edilerek daha kısa sürede daha etkin nem alma yapılmak istenmektedir. Nem alma prosesinde buharlaştırıcı sıcaklığı, buharlaştırıcı hava giriş koşulları ve buharlaştırıcıya gelen hava debisinin nem almaya yani kurutmaya etkisi incelenmiştir.Tez çalışmasında; çalışmaya başlama nedenleri, çalışmaların bitiminde hedeflenen sonuçlar, çalışmalarda izlenilen yöntem ve problemin kısıtları genel hatlarıyla açıklanmıştır.Bu tez çalışmasında yer alan literatür çalışmalarında, buharlaştırıcı sıcaklığı, hava debisi ve hava giriş sıcaklığı ile ilgili incelemeleri genel olarak ortaya çıkaran çalışmalar yer almaktadır. Bu kapsamında, ısı pompalı sistemler, psikometri, özgül nem ve bağıl nem kavramları, nemli havanın soğutulma işlemi gibi genel özellikler anlatılmıştır. Deneysel çalışmalar , sonuçları ve deney düzeneği hakkında bilgi verilmiş, yapılan termodinamik hesaplamalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the daily energy consumption in domestic usage; household appliances is the most energy consuming appliance. Household appliances are substantially operated according to an exhaust air principle or a condensation principle. Condensation principle is more complex than exhaust air type drying method. Condensation channel is using more house hold appliances for better drying performance. Another method is heat pump integrated household appliances. This method provide best drying performance, energy efficient drying system and short drying time. In this study, for increasing the efficiency of heat pump dehumidifying systems in household appliance, the effects of the evaporator temperature and inlet air conditions, energy used by heat pump were studied. This thesis study is composed of seven main chapters. In chapter one, motivation and aim of this study were explained in general terms as an introduction. Literature research about thesis were outlined. As a result of this research were presented. Heat pump system properties, psychrometric definitions such as specific humidity and relative humidity, cooling process of moist air were presented. Physical properties of cooling the humid air were represented with graphics.After that, the design of experimental setup used in the study is described with details. Experiments were done within this thesis were described effect of heat pump parameters were showed and explained. In thesis analytical study were explained. Analytical studies about the system and the methods were used for this analytical studies were detailed in the fifth chapter. Thermodynamic analysis was done with EES software. Moisture extraction rate were defined with theoretical calculation and experimental result so they were compared and error rate detected. In the final chapter results of this study have been evaluated and suggestions have proposed. In this study, for increasing the efficiency of heat dehumidifying systems, the effects of the evaporator temperature and inlet air conditions in energy used by evaporator.