20 Yaş grubu varikoselli hastalarda peroperatuar spermatik ven ile brakial vende sürrenal artıklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 44518
  2. Yazar: KEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışma GATA Üroloji ABD da Ocak 1993- Ekim 1994 tarihleri arasında 76 varikoselli ve 16 varikosel yönünden sağlam 20 - 22 yaş grubu kişilerden oluşan gruplar üzerinde yapıldı. Çalışmalım amacı varikoselin etyopatogenezinin açıklanmasına yardımcı olmaktır. Çalışmada sol spermatik ven ile sol brakial ven testosteron, kortizol ve estradiol seviyeleri hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubunda sol spermatik ven ve sol brakial ven testosteron düzeyleri ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hasta ve kontrol gruplarında sol spermatik ven testosteron düzeyleri ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız olarak bulunurken, sol brakial ven testosteron düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hasta ve kontrol grubunda sol brakial ven ve sol spermatik ven kortizol düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır. Hasta ve kontrol gruplarında sol spermatik ven ve sol brakial ven estradiol düzeyleri ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır. Çalışmada testosteron, estradiol ve kortizol düzeyleri varikoselli grupta kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Sol spermatik ven kortizol düzeyinin sol brakial ven düzeyine göre düşük bulunması sol adrenal venden sol spermatik vene sürrenal metabolitlerinin reflü olmasını desteklemez. Varikoselli kişilerde testosteron, kortizol ve estradiol seviyeleri artmıştır. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done between January 1993 - October 1994 in GMMA Department of Urology prospectively. 76 patients with left varicocele and 16 patients were selected for control group. Age range was between 20 - 22 years. The purpose of this study was to determine the etiopathogenesis of varicocele. In this study, testosterone, cortisole and estradiol serum levels were measured in left spermatic vein and left brachial vein in both group. The differences between the average levels of testosterone in left spermatic vein and left brachial vein in both group was statistically significant. The differences between average leves of testosteron in left spermatic vein was found statistically insignificant in both group. But the same measurement was found statistically significant in left brachial vein. The differances between the average levels of cortisole in left spermatic vein and left brachial vein in both group was statistically insignificant. The testosterone, estradiole and cortisole levels was found elevated in varicocele patients when compared with control group. The fact left spermatic vein cortisole level was found decreased that, did not suggest the reflux of adrenal methabolites from the left adrenal vein to left spermatic vein. The synthesis of testosteron, cortisole and estradiole levels were increased in varicocele patients. ^