Yüzeyel mesane kanseri nüksünü önlemede intra vezikal thiotepa ve BCG etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 44521
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA TATLIŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET 1990 yılından bu yana TUR dan sonra intravezikal kemoterapi ve immünoterapi uygulanan evre Ta,Tl toplam 80 değişici epitel hücreli yüzeyel mesane kanseri olgusu çalışmaya dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Birinci grupta intravezikal kemoterapi ajanı olarak post-op 3. gün başlayıp 5 gün süren 30, 45, 60, 45, 30 mg dozlarında thiotepa (15 mg Er-kim) ve ikinci grupda 81 mg BCG-Connaught 6 hafta haftada bir, bir yıl ayda bir olarak kullanıldı. Yalnızca TUR yapılıp tedavi verilmeyenler kontrol grubunu oluşturdu. Ortalama izlem süreleri; thiotepa, BCG ve kontrol gruplarında sırasıyla 31.6, 19.8 ve 24.2 aydır ve istatistiksel olarak aralarında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eighty cases with transitional cell carcinoma of bladder, staged as Ta and Tl, and treated with intravesical chemotherapy and immunotherapy since 1990 have been included in this study. The patients were grouped into three. As the intravesical chemothrapy agents, in the first group, thiotepa (15 mg Er-Kim) in doses of 30, 45, 60,45 and 30 mg applied each for five days starting from the third postoperative day, and in the second group, 81 mg BCG-Connaught weekly for 6 weeks and monthly for 1 year have been used. The patients who had TUR but no intravesical chemotherapy formed the control group. Mean follow-up periods for thiotepa, BCG and control groups were 31.6, 19,8 and 24.2, respectively. There is no statistically significant difference between the follow- up periods of the three groups. The recurrence percentages for thiotepa, BCG and control groups were 55 %, 20 % and 50%, respectively.