Koroner anjiyografide anlamlı darlık saptanmayan diyabetik hastalarda mikrovasküler fonksiyonun ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 445219
  2. Yazar: MEHMET KOCAAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN UMMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus; insidansı giderek artan bir metabolik hastalıktır ve diyabetik hastalar kardiyovasküler hastalıklar açısından yüksek risk altındadır. Mikrovasküler fonksiyonel ve yapısal özellikler miyokardiyal sistolik performansı etkileyebilirler. Diyabetes mellitus'un sol ventrikül strain parametreleri ve koroner mikrovasküler fonksiyonlar üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı miyokardiyal strain ile değerlendirilen subklinik miyokardiyal disfonksiyon ve koroner mikrovasküler fonksiyon arasındaki ilişkiyi ve diyabetes mellitus' un mikrovasküler fonksiyon üzerindeki muhtemel etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya iskemik kalp hastalığı düşündüren bulguları olup koroner anjiyografisinde epikardiyal koroner arter darlığı olmayan 59 diyabetik, 36 non diyabetik ardışık 95 hasta alındı. Tüm hastalarda 2D speckle tracking (benek takibi) ekokardiyografi yöntemiyle strain ölçümleri yapıldı. Diyabetik hasta grubunda 50 hastada, non diyabetik hasta grubunda ise 35 hastada TTE ile koroner akım görüntülemesi yapılarak akım eğrisi elde edildi ve KAR ile koroner mikrovasküler rezistans hesaplandı. Bulgular: Diyabetik hastalarda koroner akım rezervinin (KAR) non diyabetiklere göre anlamlı ölçüde düşük olduğu görüldü (1.81 + 0.33 / 2.49 + 0.41, p=0.0001). Benzer şekilde diyabetiklerde mikrovasküler rezistans (MR) anlamlı derecede yüksekti ( 2 + 0.50 / 1.68 + 0.39, p=0.002). Diyabetik hastalarda global strain'in non diyabetik gruba oranla anlamlı ölçüde düşük olduğu görüldü (Diyabetik: -17.84 + 3.18, non-diyabetik: -19.75 + 2.14, p=0.002). Segmenter analizde diyabetik hastalarda global strain'deki bu anlamlı düşüklüğün ön planda diyabetiklerde apikal segmentteki strain'in anlamlı derecede düşük olmasının rol oynadığı görüldü (Diyabetik: -19.13 + 4.58, non-diyabetik: -21.50 + 3.15, p=0.004). Diyabetik ve non-diyabetik gruplar arasında mid ve bazal segmentlerin strain değerleri açısından bir fark yoktu. KAR; global (r=0.322, p= 0.003) ve segmenter olarak apikal strain (r=0.293, p= 0.006) ve anteriyor/global strain oranı ile (r= -0.222, p= 0.04) anlamlı olacak şekilde ilişkili idi. Mikrovasküler rezistans ise ön planda apikal (r= -0.292, p= 0.007) strain ile olmak üzere global (r= -0.229, p= 0.035) ve anterior strain (r= -0.218, p= 0.045) ile anlamlı olacak şekilde ilişkili idi. Sonuç: Koroner mikrovasküler fonksiyonel ve yapısal özellikler sol ventrikül global strain parametreleriyle ilişkilidir. Epikardiyal koroner anatomisi normal olan diyabetik hastalarda mikrovasküler kompartmanda dilatasyon kapasitesi sınırlı ve rezistans yüksektir. Bu nedenle, diyabetes mellitus' un global strain parametreleri üzerindeki olumsuz etkisi diyabetin neden olduğu mikrovasküler disfonksiyon ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus is a metabolic disease with an increasing incidence and diabetic patients has a high risk for cardiovascular disease. Microvascular functional and structural characteristics may affect myocardial systolic performance. Effect of diabetes mellitus on left ventricular strain parameters and coronary microvascular function is not known. The aim of our study was to investigate the link between subclinical myocardial dysfunction evaluated by myocardial strain assessment and coronary microvascular function and to seek possible effect of diabetes mellitus on microvascular function. Methods: We were included 59 diabetic, 36 non-diabetic in total 95 consecutive patients, who had symptoms suggestive of ischemic heart disease and yet the coronary angiographies did not show any epicardial coronary stenosis, in the study. In all patients, strain was measured with 2D speckle tracking echocardiography. Flow curve was obtained with coronary flow imaging using transthoracic echocardiography (TTE) and coronary microvascular resistance was calculated with using coronary flow reserve (CFR) in 50 diabetic patients and 35 non-diabetic patients. Results: In diabetic patients, CFR was found to be significantly lower compared to non-diabetics (1.81 + 0.33 / 2.49 + 0.41, p = 0.0001). Similarly, in diabetic group microvascular resistance (MR) was significantly higher (2 + 0.50 / 1.68 + 0.39, p = 0.002) than non-diabetic group. When compared to non-diabetic group, the global strain was found to be significantly lower in diabetic group (diabetic: -17.84 + 3.18, non-diabetic: -19.75 + 2.14, p = 0.002). In segmental analysis it was observed that, the main reason for the significant lower results in strain of diabetic patients was the low strain values in the apical segment (diabetic: -19.13 + 4.58, non-diabetic: -21.50 + 3.15, p = 0.004). Between diabetic and non-diabetic groups, there was not any significant difference in the strains of mid and basal segments. CFR was significantly related to global (r = 0.322, p = 0.003) and segmental apical strain (r = 0.293, p = 0.006) and anterior / global strain rate (r = -0.222, p = 0.04). MR was significantly associated priorly with apical strain (r = -0,292, p = 0.007) and also with global (r = -0,229, p = 0.035) and anterior strains (r = -0,218, p = 0.045). Conclusion: Coronary microvascular structural and functional features are related to the left ventricular global strain parameters in diabetic patients with normal epicardial coronary anatomy, dilatation capacity in coronary microcirculation is limited and thus microvascular resistance is high. Negative effect of diabetes mellitus on global strain parameters might therefore be related to coronary microvascular dysfunction caused by diabetes.