Çocuklarda periferik damar yolu açma girişimi sırasında yapılan dikkati dağıtma tekniğinin ağrıya azaltmaya etkisi
Effect of the distraction technique which is done during peripheral venous cannulation in the children on reducing pain
- Tez No: 445240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, 2-7 yaş arası çocuklarda periferik damar yolu açma girişimi sırasında çizgi film izlettirilerek yapılan dikkati dağıtma tekniğinin ağrıya etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel çalışmadır. Örneklemi 61 çocuk ve ebeveyni (30 kontrol, 31 deney grubu) oluşturmuştur. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik veri formu, FLACC Ağrı Değerlendirme Skalası ve Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 19.0 programı ile değerlendirilmiş; analizlerde ki-kare testi, Student t testi, Mann-Whitney U testi, paired samples t testi, Kruskall Wallis varyans analizi ve sayısal değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental desing which was done to determine effect of the distraction technique watching cartoon on pain during peripheral venous access in the children aged 2-7. 61 children and parents (30 kontrol group, 31 study group) consisted the sample. Data was collected with identification data form, FLACC Pain Assessment Scale and Satisfaction with Nursing Care Scale. the data is evoluated with SPSS 19.0 programme and chi-square test, student t test, Mann Whitney U test, Paired Samples t test, Kruskall Wallis variance analysis and correlation analysis to examine relation between numeric variables are used in analysis.