Çocuk cerrahi hastalarına periferik damar yolu açma girişimi öncesi terapötik oyun ile verilen eğitimin anksiyete üzerine etkisi
The effect of education on anxiety with therapeutic play before attempting peripheral vascular access to pediatric surgery patients
  1. Tez No: 747340
  2. Yazar: ZEYNEP İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma 3-12 yaş grubu çocuklarda periferik damar yolu açma girişimi öncesi terapötik oyun ile verilen eğitimin anksiyete üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022 Ocak-2022 Mayıs tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Cerrahisi Servisi'nde tedavi görmekte olan hasta çocuklar oluşturmuştur. Örneklemi ise çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan kontrol grubunda 33; amigurumi (I) grubunda 35, boyama (II) grubunda 34 olmak üzere toplam 102 çocuk oluşturmuştur. Veri toplamada“Aile ve Çocuğu Bilgilendirme ve Tanıtım Formu”, çocukların yaş gruplarına uygun olan“Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Duygusal Görünüm Ölçeği”, kız ve erkek olmak üzere iki tane amigurumi bebek,“Damar Yolu Eğitim ve Boyama Kitabı”ve SpO2 ölçüm cihazı kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20. İstatistik paket programı kullanılmıştır. K-S testi puanlarının 0.05'in altında olmasına karşın çarpıklık ve basıklık katsayılarının +1.5 aralığında yer alması, karşılaştırılacak gruplardaki örneklem sayısının n>30 olması ve parametrik istatistikler çok daha güvenilir sonuçlar verdiğinden SpO2 puanları dışında parametrik istatistikler (bağımlı gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi) kullanılmış olup, SPO2 puanlarında ise nonparametrik istatistikler (Wilcoxon testi ve Kruskall Wallis H testi) kullanılmıştır. Sonuç olarak, 3-12 yaş grubu çocuklarda periferik damar yolu açma girişimi öncesi iki farklı dikkati dağıtma tekniğinin çocukların anksiyete düzeyine olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled study to evaluate the effect of therapeutic play on anxiety in children aged 3-12 years before attempting peripheral vascular access. The population of the study consisted of sick children who were being treated in the Bulent Ecevit University Research and Application Center Pediatric Surgery Service between January 2022 and May 2022. The sample was 33 in the control group who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria; A total of 102 children were formed, 35 of which were in the amigurumi (I) group and 34 in the dyeing (II) group. In data collection,“Family and Child Information and Introduction Form”,“Children's Emotional Expression Evaluation Scale”suitable for children's age groups and“Emotional Appearance Scale for Children”, two amigurumi dolls, a girl and a boy,“Vascular Education and Coloring Book”and SpO2 measuring device were used. SPSS 20. Statistics package program was used in the analysis of the data. Parametric statistics (dependent groups t-test and one-way analysis of variance) other than SpO2 scores, since the K-S test scores were below 0.05, the skewness and kurtosis coefficients were in the range of +1.5, the number of samples in the groups to be compared was n>30, and parametric statistics gave much more reliable results) and nonparametric statistics (Wilcoxon test and Kruskall Wallis H test) were used for SPO2 scores. As a result, it was found that two different distraction techniques had a positive effect on children's anxiety level before attempting peripheral vascular access in children aged 3-12 years.