Renal transplantasyon yapılan hastalarda acil sorunlar
ACUTE events in patients with history of renal transplantation
- Tez No: 445274
- Danışmanlar: PROF. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Giriş: Renal transplant hastalarında travma dışı acil nedenlerle hastaneye başvuran hastaların sıklığını, tanılarını, klinik seyirlerini ve risk faktörlerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: 01.01.2006-01.01.2015 tarihleri arasında renal transplantlı hastalardan travma dışı acil problemler nedeniyle hastaneye başvuranlar ve en az 48 saat süreyle takip ve tedavi edilenler çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların hastane protokol numarasından bir önceki numaraya sahip renal transplantlı hasta kontrol grubuna alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, acil servise getiren yakınmaları, fizik muayene ve laboratuvar bulguları, acil hastalık tanısı ve tanı koydurucu yöntemler ve tedavileri, hastanede yatış süresi ve tedavi sonuçları, kontrol grubunun eş tarihli demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları geriye dönük kaydedildi. Hastaların ve kontrol grubunun demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri kıyaslandı. Bulgular: Çalışma döneminde 178 hastanın travma dışı acil bir nedenle hastaneye başvurduğu saptandı. Hastaların ortalama yaşları 39,9 yıl, kontrol grubunda ise 37,9 yıldı. En sık acil başvuru nedeninin yüksek ateş ve idrar yaparken yanma olduğu tesbit edildi. Ortalama arteriyel basınç değerleri acile başvuran renal transplant hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük, aksiller ateş değerleri ise daha yüksek saptandı. Hastalarda en sık olarak sırasıyla üriner sistem enfeksiyonu (%30,3), solunum sistemi enfeksiyonu (%20,7) ve akut gastroenterit (%15,7) tanısı koyulduğu saptandı. En sık tanıya götüren yöntemin klinik bulgular olduğu görüldü. Hastanede ortalama yatış süresi 11,1±10,5 gün olarak bulundu. 29 hastanın hemodiyalize başladığı ve 5 hastanın ise öldüğü (3 hastada sepsis, 2 hastada ensefalit) saptandı. Sonuç: Renal transplant hastalarında travma dışı en sık acil başvuru nedeninin üriner sistem enfeksiyonu olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: We aimed an investigation of diagnoses, clinical course, risk factors and frequency of non-traumatic emergency hospitalizations of patients with history of renal transplantation. Methods: We enrolled patients with history of renal transplantation between 01.01.2006-01.01.2015 who were admitted to emergency unit. Patients with hospital ID number previous to renal transplantation patients were enrolled in control group. Patients' demographic and clinical characteristics, reasons caused them to admit to emergency unit, physical examination and laboratuary findings, diagnosis and diagnostic methods at emergency unit admission, length of stay in hospital and treatment outcomes, demographic characteristics, clinical and laboratuary findings of control group at the same date were recorded retrospectively. Results: During the period of trial 178 patient were admitted to hospital for non-traumatic emergency reasons, mean age was 39,9 years and 37,9 years in control group. Fever and burning during urination were most frequent cause of emergency unit admission. Mean arterial blood pressure was significantly lower in renal transplant patients who were admitted to emergency unit than control group during emergency unit admission, and axillary temperature was higher in renal transplant patients who were admitted to emergency unit. Most frequent diagnoses were urine system infection (30,3%), respiratory system infection (20,7%) and acute gastroenteritis (15,7%). It was established that clinical findings were most frequent diagnostic methods. Hemodialysis was performed to 29 patients and 5 patients died (3 sepsis and 2 encephalitis). Conclusion: There was established that in patients undergone renal transplantation most frequent cause of admission to emergency unit was urinary system infection.