Koroner Arter Hastalarında Plazma Vaspin, Nesfatin-1 ve 8-Hidroksideoksi Guanozin Düzeylerinin Koroner Ateroskleroz Yaygınlığı ile İlişkisi
The Relationship Between Vaspin, Nesfatin-1 and 8-Hydroxydeoxy Guanosin Plasma Levels and Severity of Coronary Atherosclerosis
- Tez No: 445273
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA LALE KOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda Vaspin, Nesfatin-1 ve 8-OHdG düzeylerinin koroner aterosklerozun erken tanısında ve yaygınlığını göstermedeki etkinliği araştırılmıştır. Yöntem: Vaspin, Nesfatin-1 ve 8-OHdG düzeyleri(ELİSA) I)kontrol grubu(n=30), II)KAG'de %50darlık olan(n=52) ve IV)miyokard enfarktüsü geçirenlerde(n=38) ve klinik olarak anlamlı aterosklerozu olan(ciddi KAH:>%50darlık+Mİ) ve olmayan(Kontrol+%50darlık olan gruplarda diğerlerine kıyasla(p:0.0001); Nesfatin-1 Mİ ve >%50darlık olan gruplarda, %50darlık olan grupta ise Vaspin, 8-OHdG ve Nesfatin-1 ile anlamlı negatif korelasyon göstermiştir. Kontrol ile
Özet (Çeviri)
Objective: We examined Vaspin, Nesfatin-1 and 8-OHdG values in order to investigate the relations between early diagnosis and severity of coronary atherosclerosis. Method: Values of Vaspin, Nesfatin-1 and 8-OHdG (ELISA) were measured in I)control group(n=30), II)patients who had CAG 50%stenosis+Mİ) and clinical nonsignificant atherosclerosis(control group+50%stenosis with Vaspin, 8-OHdG and Nesfatin-1. Values of Vaspin, Nesfatin-1 and 8-OHdG were not found statistically significant between control group and patients with