TNF-ALFA antagonisti tedavisi öncesinde yapılan latent tüberküloz taramasını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
How correct are the assumptions made during the development of tuberculosis screening algorythms before TNF-ALPHA antagonists?
  1. Tez No: 445275
  2. Yazar: AJŞA HADZALİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: TNF-alfa antagonisti adayı hastalarda latent tüberküloz taramasında BCG aşısı, immunsupresif ilaçlar gibi etkenlerin PPD sonucunu etkilemesi nedeniyle Quantiferon-GoldInTube(QTF-GT) testinin kullanılmasını önerenler vardır. Ayrıca PPD ile tarandığında çok sayıda hastaya izoniazid başlandığı ve zor tolere edildiği öne sürülmektedir. Çalışmamızın amacı, bu önermeleri tüberkülozun sık olduğu ortamda, TNF-alfa antagonisti adayı hastalarda bir arada sınamaktır. Yöntem: Ocak 2010 ve Aralık 2012 arasında TNF-alfa antagonisti başlanan hastaların dosyaları retrospektif incelendi. PPD sonucu ile ilişkili değişkenleri saptamak için (BCG skar varlığı, immunsupresif ilaçlar, yaş, cinsiyet, tanı, hastalık süresi) regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: 1229 hastaya(613 erkek, 616 kadın, ortalama yaş 39.53±13.82 yıl, hastalık süresi 6.49±6.87 yıl) TNF-alfa antagonisti başlanmıştı. Önceden TNF-alfa antagonisti kullanmış 136, tüberküloz geçirmiş 41, 18 yaşından küçük 21 hasta çalışmadan çıkarıldı. 1031 hastanın 889'unda PPD değerine, 215'inde QTF-GT sonucuna güvenilir olarak ulaşılabildi; 757'sinde en az bir BCG skarı bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Background: BCG vaccination and concomitant medications are thought to affect PPD results when screening patients before starting TNF-alpha antagonists, favoring the use of Quantiferon-GoldInTube(QTF-GT). Moreover isoniazid is assumed difficult to tolerate. We aim to evaluate validity of these postulates in candidates for treatment with TNF-alpha antagonists. Methods: We performed a retrospective chart review of patients prescribed a TNF-alpha antagonist between January 2010 and December 2012. We used logistic regression to analyse the variables(having a BCG scar, each medication, age, gender, diagnosis, disease duration) of a positive PPD. Results: 1229 patients(613 men, 616 women, mean age 39.53±13.82 years, disease duration 6.49±6.87 years) were included. We excluded 136 patients previously used a TNF-alpha antagonist, 21 younger than age 18 and 41 who had previous tuberculosis treatment. Among the remaining 1031 patients, PPD was available in 889, QTF-GT in 215, at least one BCG scar was present in 757.