Chiari tip I malformasyonlu hastalarda farklı cerrahi tekniklerin tedavi sonuçlarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative outcomes of different surgical techniques in patients with chiari TYPE I malformation
  1. Tez No: 445291
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP ZİHNİ SANUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Posterior fossa dekompresyonu, Chiari tip I malformasyonlu hastalar üzerinde, etkililiği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Posterior fossa dekompresyonu amacıyla uluslararası alanda kabul görmüş üç ayrı teknik; sadece kemik dekompresyonu, araknoid zar korunarak duraplasti ile dekompresyon ve araknoid zar içi müdahaleler ile uygulanan dekompresyondur. Bu tekniklerin birbirine üstünlüğünün henüz ispatlanamaması ise ciddi bir klinik problemdir. Her üç ayrı tekniğin birbirine üstünlüğünü iddia eden araştırmalar olmakla birlikte; bunların çoğu, kısıtlı değerlendirme yöntemi ile sadece bir teknik üzerinden yürütülen retrospektif çalışmalardır. Bu çalışma prospektif planda düzenlenmiş ve üç ayrı tekniği de içeren klinik bir araştırmadır. Tek bir değerlendirme yöntemi ile kısıtlı kalınmayarak; teknikler, preoperatif ve postoperatif elektrofizyolojik çalışmalar, radyolojik tetkikler, hayat kalitesi ölçümleri, postoperatif yatış süreleri ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasıyla, elektofizyolojik testlerin operasyon sonrasında önemli ölçüde değişmediği anlaşılmıştır. Hayat kalitesi ölçümlerindeki düzelme miktarlarının belirgin olduğu, ancak teknikler arasında farklılık göstermediği görülmüştür. Sadece kemik dekompresyonu yönteminin, postoperatif yatış süresi ve komplikasyonlar açısından diğer tekniklere göre üstün olduğu ancak reoperasyon gerekliliği hesaba katıldığında komplikasyonlardaki üstünlüğünün, araknoid zar korunarak uygulanan duraplasti karşısında önemsizleştiği tespit edilmiştir. Araknoid diseksiyon tekniği ise yüksek komplikasyon oranı ile diğer iki teknikten belirgin ölçüde farklılaşmaktadır. Üstelik beyinomurilik sıvısı akım çalışmalarındaki olumsuz sonuçlar tekniğin araknoid skarlaşmaya neden olabileceğini göstermektedir. Araknoid zar korunarak uygulanan duraplasti, hayat kalitesinde diğer tekniklerle eş düzeyde iyileşme sağlamakla birlikte, radyolojik kıstaslar ve komplikasyon oranları açısından üstündür. Sonuç olarak, sadece kemik dekompresyonun faydası yetersiz kalabilmekte ve araknoid diseksiyon uygulaması zararlı olabilmektedir. Araknoid zar korunarak uygulanan duraplasti ise, diğer tekniklerin yanında, yeterli ve güvenli bir tedavi yöntemi konumundadır.
Özet (Çeviri)
Posterior fossa decompression has proved to be an effective treatment in patients with Chiari type I malformation. Operational techniques used worldwide are bony decompression without duraplasty, duraplasty with arachnoid preserving, and decompression with arachnoid dissection. It is a serious clinical problem that the superiority of one technique above the others has not yet been established. Although some researches claim superiority, most of them assess only one technique retrospectively and have limited outcome measurements. This prospectively planned research looked at all three techniques simultaneously. Without being limited to one outcome measurement; pre- and postoperative electrophysiological and radiological studies, life-quality questionnaires, postoperative hospitalization duration and complication rates were analyzed. According to the results, there have not been significant electrophysiological changes. A significant improvement in life quality has been observed, though without notable difference regarding the techniques. Concerning hospitalization durations and complications, posterior fossa decompression without duraplasty seemed superior. When reoperation necessity was analyzed, it lost its superiority over the arachnoid-preserving duraplasty technique. Dissecting the arachnoid membrane was significantly different due to high complication rates. Furthermore unfavorable outcomes of cerebrospinal fluid studies showed the possibility of aggravated scar formation after arachnoid dissections. While duraplasty with arachnoid preserving provides similar life quality improvement to other techniques, it is also superior in radiological outcomes and complication rates. In conclusion, the benefit of bony decompression without duraplasty has often been insufficient and arachnoid dissection can even be harmful. Among three techniques, duraplasty with arachnoid preserving has proven to be a sufficient and safe treatment.