Böbrek taşları tedavisinde perkütan nefrolitotomi operasyonunun sonuçlarını ve komplikasyonlarını öngören skorlama sistemi
Scoring system for predicting the results and complications of percutaneous nephrolithotomy operation in the treatment of kidney stones
  1. Tez No: 445296
  2. Yazar: FEYZİ SİNAN ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
PNL minimal invazif bir yöntem olarak kolay, güvenli ve etkili bir şekilde hemen hemen tüm böbrek taşları için uygulanabilmektedir. Çalışmamızda PNL operasyonlarında başarıyı ve komplikasyonların gelişimini öngören faktörleri belirlemeyi amaçladık. Kliniğimizde Ocak 2013 ve Mart 2015 tarihleri arasında yapılan toplam 179 PNL operasyonu çalışmaya dahil edildi. Hastaların bilgileri prospektif olarak biriktirildi. Veriler hastaya ait, taşa ait, işleme ait ve postoperatif veriler olarak toplandı. Bu verilerin PNL operasyonundaki başarı ve komplikasyonlar üzerine etkileri incelendi. Başarı oranımız klinik önemsiz taşlarla beraber %74,3 olarak bulundu. Taşsızlığı etkileyen faktörler olarak taş boyutu ve taşın lokalizasyonu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bununla birlikte taşın multipl kaliks içinde olması veya staghorn yapıda olması ve 5 cm2'den büyük olması operasyon sonucunda artmış rezidüel taş ile ilişkili bulundu. Ayrıca taşsızlığı sağlanamayan grupta operasyon süreleri taşsızlığı sağlanan gruba göre anlamlı olarak uzun bulundu. Çalışmamıza dahil edilen hastalarda Clavien komplikasyon sınıflamasına göre %30,1 (54 hasta) oranında komplikasyon görüldü. Olguların %15,6'sında (28 hasta) görülen transfüzyon ihtiyacı olan kanama ve %14,5'inde (26 hasta) görülen operasyon sonrası ortaya çıkan yüksek ateş en sık görülen komplikasyonlar olarak bulundu. Çalışmamızda komplikasyon gelişmesini öngören en önemli etken olarak ASA skorlaması bulundu. Yüksek ASA skorunun komplikasyon gelişmesi için önemli bir risk faktörü olduğu sonucuna ulaşıldı. Komplikasyon gelişen grupta operasyon süreleri komplikasyon gelişmeyen gruba göre anlamlı olarak uzun bulundu. Operasyonla ilgili faktörlerin başarı ve komplikasyon oranlarını etkilemediği görüldü. Sonuç olarak ortaya koyabildiğimiz verilere göre operasyon başarısı ve komplikasyon gelişimi üzerine etkili faktörlerin operasyon öncesi doğru değerlendirilmesi, cerrahinin beklentisi ve riskleri açısından hasta ve cerrah açısından yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
PNL is an easy as a minimally invasive method that can be applied safely and effectively for almost all kidney stones. In our study, we aimed to identify factors that predict the development of complications and the success of the PNL operation. Total of 179 PNL operations performed in our clinic were included in the study. Patient informations were collected prospectively. The data of the patient, of the stone, of the process and postoperative data were collected. These data were investigated on the success and complications of PNL operation. Our rate of success was found 74,3% together with the clinically insignificant stones. As factors affecting stonefree status, stone size and location were found statistically significant. However, the structure of staghorn stone or located in multiple calyx and larger than 5 cm2 stones were found to be associated with increased residual fragments as a result of the operation. In patients who were enrolled in the study, 30,1% (54 patients) the rate of complications compared to the Clavien complication classification were determined. We found the ASA scoring as the most important factor predicting complications in our study. We were concluded that there is a significant risk factor for the development of complications of high ASA score. As a result, according to the data we can demonstrate, accurate evaluation of preoperative factors on the development of complications and the success of the operation will be guiding the expectations and the risks of the surgery for the patient and surgeon.