Çift taraflı subtalamik nükleusa yönelik derin beyin uyarımı operasyonu yapılması planlanan idiyopatik parkinson hastalarının operasyon öncesi ve sonrası polisomnografik verilerle uyku kalitesinin araştırılması
Determi̇nati̇on of i̇di̇opathi̇c parki̇nson's di̇sease pati̇ents sleep quali̇ty who underwent bi̇lateral subthalami̇c nucleus deep brai̇n sti̇mulati̇on operati̇on based on preoperati̇ve and postoperati̇ve poli̇somnographi̇c data analysi̇s
- Tez No: 445300
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Derin beyin uyarımının Parkinson hastalarında uyku bozuklukları üzerine olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Tez çalışmamızda, çift taraflı subtalamik nükleus derin beyin uyarımı yapılması planlanan idiyopatik Parkinson hastalarında objektif uyku yapısı ve subjektif uyku kalitesinin operasyon öncesi ve operasyon sonrasında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 10 hasta dahil edilmiştir. Ancak bir hastanın operasyon esnasında komplikasyon gelişmesi, diğer bir hastanın çalışmadan çekilmesi ile 8 hastada çalışma tamamlanmıştır. Hastaların operasyon öncesi ve sonrası hem pil açık, hem de pil kapalı polisomnografi ve çoklu uyku latans testi yapılmıştır. Operasyon öncesi ve sonrası subjektif ve objektif veriler birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Operasyon öncesi polisomnografi verileri, operasyon sonrası pil açık gece ile karşılaştırıldığında REM uyku latansının istatistiksel olarak kısalmıştır (p=0,003). Pil kapalı PSG verileri, operasyon öncesi ile karşılaştırıldığında vücut pozisyon değişikliği anlamlı olarak artmıştır (p=0,012). Operasyon sonrası Pittsburg uyku kalitesi indeksi alt gruplarından subjektif uyku latansının (p=0,033) kısaldığı ve subjektif uyku süresinde ise (p=0,041) uzadığı izlenmiştir. ÇULT'da istatiksel olarak anlamlı olmasa da operasyon sonrası hem pil açık, hem de pil kapalı verilerde uyku latansında uzama ve SOREM sayısında azalma izlenmiştir. Çalışmamız verileri STN-DBS'in REM uykusunu onarabileceğini ve gündüz aşırı uykululuk, ani uyku atakları ve subjektif uyku kalitesi üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu desteklemektedir. Gündüz aşırı uykululuk, ani uyku atakları için ÇULT'un uygulandığı ilk çalışma tez çalışmamızdır. EUÖ ve ÇULT verileri arasındaki uyumsuzluk ise, bu konuda yapılacak yeni çalışmalarda gündüz aşırı uykululuğun ÇULT ile değerlendirilmesinin daha sağlıklı sonuçlar verebileceği yönündedir. Subjektif ve objektif testler ile daha geniş hasta grubuyla yapılan çalışmaların STN-DBS ve uyku ilişkisini daha fazla aydınlatacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Deep brain stimulation in Parkinson patients has been shown to have positive effects on sleep disorders. Our thesis study, bilateral subthalamic nucleus deep brain stimulation is scheduled scheduled for construction in patients with idiopathic Parkinson's sleep objective and subjective sleep quality of preoperative and postoperatively to evaluate.10 patients were included in our study. Nevertheless, one of patients had a complication during the operation and other patient retract from the study, work was completed with 8 patients.Before and after surgery, battery on and battery off polysomnography and multiple sleep latency test was performed of patients.Before and after surgery, subjective and objective data are compared with each other. When the preoperative polysomnography data are compared with the battery on night of postoperative, REM sleep latency has shortened statistically (p=0,003). When battery off PSG data compared with the preoperative, body position changes increased significantly (p=0,012). After the operation, shortening has observed as (p=0,033) on one of sub groups of subjective sleep latency of Pittsburgh sleep quality index and increasing subjective sleep time as (p = 0.041). Although its not significant statistically on MSLT, after operation has been observed longer sleep latency and reduction number of SOREM in both battery on and battery off data. Data of our study shows that STN-DBS could repair the REM sleep and excessive daytime sleepiness, sudden sleep attacks and subjective sleep quality with curative effects on them. Our thesis is the first study which is applying MSLT for excessive daytime sleepiness and sudden sleep attacks.The incompatibility between Epworth Sleepiness Test and MSLT data shows the new studies to be done in this regard is that it could give more reliable results of the excessive daytime sleepiness with multipl sleep latency test. We believe that the studies with larger groups of patients with subjective and objective tests, will clear up the relation between STN-DBS and sleep.