Fatih ilçesi ilköğretim öğrencilerinde pes planus prevalansının araştırılması
Investigation of pes planus prevalence in primary schoolchildren of fatih district
  1. Tez No: 445304
  2. Yazar: HAVVA KAZDAL KABAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE MERİH SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Pes planus, ayağın medial longitudinal ark (MLA) yüksekliğinin azaldığı veya tamamen kaybolduğu bir deformitedir. Pes planus pediyatrik dönemde sık karşılaşılan bir ayak deformitesidir. Çalışmamızın amacı ilköğretim öğrencilerinde pes planus prevalansını saptamak, obezite ve hipermobilite ile ilişkisinin olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 8-11 yaşları arasındaki 733 öğrencinin ayak izlerinde Staheli ark indeksi (SAİ) ve Chippaux-Smirak İndeksi (CSİ) hesaplandı. Vücut kitle indeksi(VKİ) persantil eğrilerine göre normal, fazla kilolu ve obez grupları belirlendi. Beighton skorlama sistemi(≥5,6 ve 7 için) ile hipermobilite değerlendirmesi yapıldı. Yöntemlerin geçerlilik ve güvenilirliklerini değerlendirmek için 30 çocuğun 60 ayak izinde gözlemciler arası ve aynı gözlemcinin tekrarlayan ölçümleri arasında korelasyon analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 8-11 yaş popülasyonunda, ayak izi ölçüm yöntemlerinden SAİ'ye göre %16,8, CSİ'ye göre %41,1 oranında pes planus saptandı. Fazla kilolu ve obez çocuklarda pes planus prevalansı, normal kilolu ve zayıf çocuklardan anlamlı olarak daha fazla bulundu (p:0,0001). Yaş, hipermobilite değişkenleri ile pes planus prevalansı arasında ise ilişki saptanmadı (p>0,05). Cinsiyet ile pes planus sıklığı arasında ise CSİ'ye göre anlamlı ilişki saptandı (p:0,006). SAİ ve CSİ pediyatrik yaş grubunda pes planus tanısında zayıf ama anlamlı ilişki gösterdi (κ: 0,443, p:0,03). SAİ ve CSİ, pes planus belirlenmesinde yüksek güvenilir ve tekrar edilebilir yöntemler olduğu belirlendi (p:0,0001). Sonuç: Pediyatrik pes planus prevalansı için yapılacak epidemiyolojik incelemelerde hem SAİ hem de CSİ geçerli ve güvenilir yöntemlerdir. Obez ve fazla kilolu çocuklar pes planus gelişimine normal kilolu çocuklardan daha meyillidir. Yaşa bağlı pes planus prevalansında değişim olup olmadığını değerlendirmek için daha küçük yaşları da kapsayan prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pes planus is a deformity in which the medial longitudinal arch(MLA) height of the foot decreases or completely disappeares. Pes planus is a foot deformity that is seen commonly in pediatric period. The aim of our study is to determine the prevalence of pes planus on primary school students and to evaluate whether a relationship between obesity and hypermobility exists. Materials and Methods: In our study, 733 primary school students whose ages are between 8-11 years were evaluated. Staheli arch index(SAI) and Chippaux-Smirak Index(CSI) were calculated. Normal weight, overweight and obese groups are established according to BMI percentile curves. Hypermobility assessment was made by Beighton scoring system(for ≥5,6 and 7). Results: In our study at 8-11 ages population, according to the footprint measurement method SAI 16.8% and CSI 41.1%, pes planus was established.Pes planus prevalence in overweight and obese children was found significantly more than normal weight children(p:0,0001).No correlation was found between age, hypermobility variables and the prevalence of pes planus(p> 0.05).Between gender and prevalence of pes planus, significant correlation was found by CSI (p = 0.006).SAI and CSI, are determined to be highly reliable and reproducible methods in identifying pes planus(p = 0.0001). Conclusion: Both SAI and CSI are valid and reliable methods that can be used in epidemiological investigations of pediatric pes planus.Obese and overweight children have more tendency to pes planus than normal-weight children. In order to evaluate whether the age-related changes exist in the prevalence of pes planus, prospective studies including younger ages are needed