İleri evre ve komplike crohn vakalarında konvansiyonel enteroklizis ve müteakip MR enterografinin tanı değeri
The diagnostic value of conventional enterocylisis and following MR enterography in complicated and advanced stage crohn's patients
- Tez No: 445305
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR KORMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
CH ağızdan anüse kadar tüm GİS'i tutabilen, sıklıkla ileo-çekal bölgeye lokalize kalan; remisyon ve egzarbasyonlarla karakterize, kronik- inflamatuar- granulomatöz bir hastalıktır. Tanısında klinik, laboratuar, radyolojik ve endoskopik modaliteler birlikte kullanılsa da tanısı güçtür. Biz bu tez çalışmasında ileri evre ve komplike Crohn vakalarında hastalığın tipi, evresi, tutulum uzunluğu, aktivasyon ve komplikasyon bulgularının ortaya konması ve klinisyene cerrahi ya da medikal tedavi seçimi konusunda yol gösterici olması bakımından KE ile müteakip MRE'nin tanı değerini ortaya koymayı amaçladık. CH tanısı ve/veya ön tanısı olan 24 hastaya KE ve sonrasında MRE incelemesi yaptık. CH'nın mukozal, luminal, ekstramural bulgularını inceledik. EKL'nin hastalığın tipi, evresi, mukozal ve cidarsal bulguları, tutulan segment uzunluğu ve obstrüksiyon derecesini, takipli hastalarda progresyon ve rekurrens bulgularını saptamada MRE'e göre üstün olduğunu, hastalığın komplikasyon ve aktivasyon bulgularını değerlendirmede ise MRE'nin daha avantajlı olduğunu saptadık. Dolayısıyla bu iki yöntemin CH'nın tüm yönleriyle ortaya konması bakımından birbirini tamamlayıcı optimal görüntüleme yöntemi olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Crohn's disease a chronic-inflammatory-granulomatous process characterized by remissions and reactivations. CD is most commonly localized in the ileo-caecal region; the disease could involve the entire gastrointestinal tractus from mouth to anus. In spite of the clinical, radiological, endoscopic and laboratory methods it is difficult to diagnose the CD. In this study, we aimed to determine the diagnostic value of the CE (Conventional Enteroclysis) and MRE (Magnetic Resonance Enterography) in terms of showing the subtype and stage of the disease, activation and complications findings so that guiding the clinician to choose surgical or medical treatment modalities. CE and MRI examination was performed in 24 patients with the diagnosis/ prediagnosis of Crohn's disease. We studied the findings of mucosalluminal and extramural findings of the disease. We detected that CE is superior to MRE in demonstration the subtype and stage of the disease, mucosal and mural involvement of the intestine, the length of the pathological segments, the degree of the obstruction. In the meantime MRE is superior to CE in showing the activation and complication findings. We conclude that these two modalities are complementary to reveal all aspects of the disease and effective in guiding treatment.