Koroner bypass cerrahisi yapılan hastalarda iskemi, protein oksidasyonu ve akut böbrek hasarı arasındaki ilişkinin total perfüzyon süresi yönünden incelenmesi
Investigation of the relationship between ischemia, protein oxidation and acute kidney injury in patients undergoing coronary bypass surgery in terms of total perfusion time
  1. Tez No: 445311
  2. Yazar: MAHİR KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Konvansiyonel Koroner Arter Bypass Greft Cerrahisi (KABG) , cerrahi tarihinde üzerinde en yoğun çalışılan operasyonlar olmuş ve yararlılıklarının dokümantasyonu ile birlikte yaygın bir şekilde başarıyla gerçekleştirilmiştir. Buna paralel olarak konvansiyonel koroner arter bypass greft cerrahisinin istenmeyen etkileri de başlangıçtan itibaren fark edilmiş ve tanımlanmıştır. Özellikle hastaların operasyon esnasında maruz kaldıkları perfüzyon sürelerinin istenmeyen etkilere yol açabilmesi nedeniyle sorun yaratabilecek en önemli etkenlerden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Biz bu projemizde On-pump Koroner Arter Bypass Greft Operasyonu (On-pump KABG) yapılan hastalara Total Perfüzyon Süresinin (TPZ) ve bu süreçte oluşması muhtemel iskeminin yol açabileceği oksidatif hasar ve yine gelişmesi muhtemel olan akut böbrek hasarı ile ilgili parametreler arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçladık. Bu çalışmamız İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, on-pump koroner arter bypass greft operasyonu yapılan 30 hasta çalışma kapsamına alınarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik özellikleri, hastaneye başvuru zamanı, operasyon tarihi ve total perfüzyon süreleri kaydedildi. Gerekli olan kan örnekleri; operasyon öncesi ve Kardiyopulmoner Bypass (KPB) sonlanmasını takiben 2. saatte olmak üzere toplam 2 defa alındı. Her hasta için iki adet kuru tüpte olmak üzere toplam 4 tüp kan örneği elde edilerek İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'na ulaştırıldı. Kan örnekleri santrifüj edildikten sonra serum örnekleri ayrılarak analizlerinin yapılacağı güne kadar -80 °C derin dondurucuda depolandı. Örnekler üzerinde Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin (NGAL), İskemi Modifiye Albumin (İMA), Protein Karbonil (PCO), Nitrotirozin (NT) ve Lipit Peroksit (LPO) analizleri gerçekleştirildi. Elde edilen değerler bilgisayar ortamına kaydedildi ve değerlerin tamamının kaydedilmesi sonrasında ortalama, standart sapma ve standart hata değerleri hesaplanarak, istatistiksel analizleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass graft surgery (CABG) has been the most studied procedure in the history of surgery and has also been extensively performed with high efficacy and success rate. In parallel, the unwanted side effects of this operation have been recognized and defined since the beginning of its practice. Specifically, the duration of perfusion, which the patients are exposed to during surgery, emerges as one of the most siginificant causes of these side effects. In this study, our aim was to investigate the relationship between parameters related to potential acute kidney injury and oxidative damage due to ischemia caused by total perfusion time (TPT) in patients who have undergone On-Pump Coronary Artery Bypass Graft Surgery (On-Pump CABG). The study was conducted in 30 patients who received on-pump coronary artery bypass graft surgery at Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Cardiovascular Surgery. Patient demographics, dates of admission, dates of surgery and total perfusion times were recorded. Blood samples were collected prior to surgery and after 2 hours following the termination of cardiopulmonary bypass (CPB). For each patient, blood was drawn into a total of 4 serum tubes, 2 prior to and 2 after surgery, and these samples were transported to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Medical Biochemistry. Following centrifugation, serum samples were separated and stored at -80°C until analysis. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL), ischemia modified albumin (IMA), protein carbonyl (PCO), nitrotyrosine (NT), and lipid peroxide (LPO) levels were determined in these samples. The obtained values were recorded in electronic medium and later used for statistical analysis by calculating mean, standard deviation and standard error values.