Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tümörün lenfositik infiltrasyonunun prognostik önemi
Prognostic importance of lymphocytic infiltration of early stage NON-small CELL LUNG cancer
- Tez No: 445310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde tümör dokusu ve çevresindeki saptanan lenfositik infiltrasyonun prognostik önemini ve nüks şekli üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniğinde 11.04.2002-11.04.2014 tarihleri arasında Erken Evre Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri tanısı almış hastalardan dosyasına ulaşılabilen 16'sı kadın toplam 132 hasta alınmıştır. Olguların dosyaları retrospektif olarak taranarak hastaların demografik özellikleri hastalığın evresi, hastalığın derecesi, tümörün damar, lenfatik, perinöral invazyonu, lenfosittik infiltrasyonu, nekroz durumu, , nüks varlığı, nüks şekli, hastaların hastalıksız sağkalım süresi, genel sağalım süresileri belirlendi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, SPSS 16.0 (Windows) programı kullanılmıştır. Olguların progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile belirlenmiştir. Değişkenler ve progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım arasındaki ilişkiyi belirlemek için log-rank regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Olguların genel sağkalım süresi ortanca 76.15.1ay olarak saptanmıştır.Olgularda nekroz varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,009) Aynı şekilde perinöral invazyon açısından da istatistiksel anlamlılık saptanmıştır.(p=0,006) Erkek cinsiyet ve musin varlığı hastalıksız sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı prognostik faktörler olarak bulunmuştur. (p= 0,031; p=0,001). Çalışmamızda lenfositik infiltrasyonun genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(p=0,157). Tümör çevresindeki lenfositik infiltrasyonun nüks şekli üzerindede anlamlı bir etkisi saptanmamıştır Sonuç: KHDAK da tümördeki lenfositik infiltrasyon açısından istatistiksel anlamlılık bulunamamıştır. Nekroz ve perinöral invazyonun genel sağkalım üzerindeki etkisi, erkek cinsiyet ve musin varlığının hastalıksız sağkalım üstündeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı prognostik faktörler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to determine lymphocytic infiltration's prognostic importance and effects on recurrence patterns of early stage non-small cell lung cancer. Patients and Methods: The files of totally 132 patients 16 of whom were female and diagnosed between 11.04.2002-11.04.2014 with early stage NSCLC in the Clinic of Medical Oncology of Cerrahpaşa Medical Faculty were investigated retrospectively. Demographical features ,stage of disease, grade of tumor, lymphatic, vascular and perineural invasion, lymphocytic infiltration, necrosis presence, recurrence patterns , disase free survival time and overall disease survival times were determined. For the statistical evaluation of the data, SPSS 16.0 (Windows) software was used. Time to progression and overall survival analysis were determined with Kaplan-Meier method. To determine the relationship between the variables and time to progression and overall survival, log-rank regression analysis was used. Results: Mean overall survival time was found to be 76.15.1 months. Presence of necrosis and perineural invasion were found to be statistically significant poor prognostic factors (p=0.009;p=0.006). Male gender and presence of mucin were found to be statitically significant prognostic factors for disease free survival (DFS) (p=0.031;p=0.001) . Lymphocytic infiltration was not found to be statistically significant.(p=0,157). Peritumoral lymphocytic infiltration was found to have no significant effect on recurrence pattern. Conclusion: In our study in NSCLC lymphocytic infiltration was not found to be statistically significant. Necrosis and perineural invasion was found to be statistically significant for overall survival. For the DFS gender and mucin presence was found to be statistically significant.