Erbiyum, krom: yitriyum-skandiyum-galyum-garnet lazer ile kavite dezenfeksiyon işlemi ve kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat uygulamasından sonra fissür örtücü yerleştirilmesinin bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı üzerine etkisi
The effect of placing sealants after cavity disinfection with erbium, chromium: ytrium-scandium-gallium-garnett laser and casein phosphopeptide – amorphous calcium phosphate on bond strength and microleakage
  1. Tez No: 445371
  2. Yazar: ZEYNEP ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, rezin esaslı fissür örtücü yerleştirilmeden önce gerçekleştirilen Er,Cr:YSGG lazer ile dezenfeksiyon, CPP-ACP içerikli pat ve sodyum hipoklorit uygulamalarının süt azı dişi minesine olan makaslama bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı özelliklerine olan etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Bağlanma dayanımını değerlendirmek için makaslama bağlanma dayanımı testi seçilmiştir. Süt azı dişlerinin bukkal mine yüzeyleri kullanılmıştır. Kontrol grubu örneklerine fissür örtücü üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygulanmıştır. Deney grubu örneklerinde fissür örtücüden önce Er,Cr:YSGG lazer ile dezenfeksiyon, Er,Cr:YSGG lazer ile dezenfeksiyon ve CPP-ACP içerikli pat, sodyum hipoklorit, CPP-ACP içerikli pat ve sodyum hipoklorit, CPP-ACP içerikli pat uygulamaları yapılmıştır. Fissür örtücü materyal 4 mm çapında 2 mm yüksekliğinde silindirik plastik tüpler aracılığıyla uygulanmıştır. Örneklere 1 mm/dak hızla kopma meydana gelinceye kadar makaslama kuvveti uygulanmıştır. Kırılan örnek yüzeyleri stereomikroskop altında incelenerek adeziv, koheziv ve karışık tip olarak gruplandırılmıştır. Mikrosızıntı testi için boya penetrasyon yöntemi seçilmiştir. Makaslama bağlanma dayanımı için kullanılan gruplar mikrosızıntı testi için de oluşturulmuştur. Süt azı dişlerinin oklüzal yüzeylerine fissür örtücü uygulanmıştır. Dişler 500 kez termal siklusun ardından, %0,5'lik metilen mavisi solüsyonunda 24 saat bekletildikten sonra bukko-lingual doğrultuda üçe ayrılarak dış kesit yüzeyleri stereomikroskop altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of Er,Cr:YSGG laser disinfection, CPP-ACP containing paste and sodium hypochlorite application before the placement of a resin based pit and fissure sealant on the shear bond strength to primary tooth enamel and microleakage properties. Shear bond strength test method was selected to evaluate the bond strength of the groups. Buccal enamel surfaces of primary molar teeth were used. For the control group resin based pit and fissure sealant was used according to manufacturer's instructions. For the experimental group samples disinfection with Er,Cr:YSGG laser, disinfection with Er,Cr:YSGG laser and CPP-ACP containing paste, sodium hypochlorite, sodium hypochlorite and CPP-ACP containing paste, CPP-ACP containing paste applications were done before sealant placement. The pit and fissure sealants were placed using 4 mm diameter, 2 mm height cylindrical plastic tubes. Shear force was applied to each sample at a crosshead speed of 1 mm/min until failure occured. The surfaces of the broken samples were detected under stereomicroscope and were grouped as adhesive, cohesive and mix. Dye penetration method was selected fort he microleakage test. The same groups of the shear bond strength test were used for the microleakage test. Thermal cycling was applied for 500 times. After keeping them in a %0,5 methylene blue solution for 24 hours, teeth were cut into 3 pieces in the bucco-lingual direction and the outer surfeces were detected under a stereomicroscope. Dye penetration levels were recorded in accordance with determined scores.