Er;Cr:YSGG lazer ile yüzey hazırlığı yapılmış rezin nano seramiklerin dentine bağlantısının in-vitro yöntemler ile incelenmesi
Investigation of resin nanoceramics surface prepared with Er;Cr:YSGG laser connecti̇on to denti̇n by in-vitro methods
  1. Tez No: 727829
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı güçlerde Erbiyum, Krom: İtriyum Skandiyum Galyum Garnet (Er;Cr:YSGG) lazer uygulanan rezin nano seramik örneklerin diş ile adezyonlarının makaslama bağlanma testi ile değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışmada Lava Ultimate seramik bloklar ve periodontal nedenlerle çekilmiş dişler kullanıldı. Toplam 70 adet diş, dentin dokusuna ve seramik yüzeyine uygulanan yüzey işlemine göre 7 gruba ayrıldı (n=10). Grup 1; kontrol grubu, Grup 2, dentin yüzeyine 1.5 W Er,Cr:YSGG lazer ve seramik yüzeyine kumlama işlemi, Grup 3, dentin yüzeyine 1.5 W ve seramik yüzeyine 2W Er,Cr:YSGG lazer, Grup 4, dentin yüzeyine 2 W Er,Cr:YSGG lazer ve seramik yüzeyine kumlama işlemi, Grup 5, dentin yüzeyine 2 W ve seramik yüzeyine 2W Er,Cr:YSGG lazer, Grup 6, dentin yüzeyine 3 W Er,Cr:YSGG lazer ve seramik yüzeyine kumlama işlemi, Grup 7, dentin yüzeyine 3 W ve seramik yüzeyine 2W Er,Cr:YSGG lazer uygulandı. Örneklere yüzey işlemi uygulandıktan sonra profilometre ile yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapıldı. Yüzey ölçümleri yapılan örneklerin simantasyonu sonrası termal döngü uygulaması gerçekleştirildi. Örnekler 0.05 mm/dk çapraz kafa hızında kuvvet uygulanarak makaslama bağlanma dayanımı test düzeneğine tabii tutuldu ve x25 büyütmede steriomikroskop ile kırılma tipleri analizleri yapıldı. Her gruptan birer örneğe taramalı elektron mikroskopisi (SEM) analizi yapıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 23.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to measure the tooth bonding of rezin nano-ceramic samples applied with Erbium, Chromium: Yttrium Scandium Gallium Garnet (Er, Cr: YSGG) laser at different strengths by using shear bond test. Method: In this study, Lava Ultimate is made of ceramic blocks and periodontal. A total of 70 teeth were divided into 7 groups according to the dentin school and the ceramic surface treatment (n=10). Group 1; control group, Group 2, dentin: 1.5 W Er,CrYSGG laser and ceramic chamber sandblasting, Group 3, dentin part 1.5 W and accommodation 2W Er,Cr:YSGG laser, Group 4, dentin chamber 2 W Er,Cr :YSGG laser and ceramic painting process, Group 5, 2 W in dentin and 2W in accommodation Er,Cr:YSGG laser, Group 6, 3W in dentine Er,Cr:YSGG laser and ceramic painting process, Group 7, dentin 3 W and ceramic coating 2W Er,Cr:YSGG laser was applied. After the surface treatment was applied to the samples, roughness measurements were made with a profilometer. Application of thermal application after cementation of surface measurements sample. The samples were subjected to a test of 0.05 mm from the control without applying force at the head speed exceeded in the Examples, and the critiques were analyzed with a stereomicroscope at x25 magnification. Electron microscopy (SEM) analysis of each scan with a sample was performed. SPSS 23.0 program for statistical analysis.