Human papillomavirus genotiplerinin pyrosequencing metodu ile tespiti
Detection of human papillomavirus genotypes BY pyrosequencing method
- Tez No: 445381
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Human papillomavirus (HPV) servikal kanserin başlıca sebebidir. Bu çalışmanın amacı Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Jinekoloji bölümüne başvuran kadınlarda HPV genotiplerinin pyrosequencing metodu ile tespitidir. Servikal sitoloji örnekleri 20-65 yaş arasındaki 1145 kadından toplanmıştır. HPV genotiplemesi için pyrosequencing metoduna dayanan HPV Sign PQ genotipleme testi (Diatech Pharmacogenetics, Italy) kullanılmıştır. Pyrosequencing PyroMark Q24 cihazında (Qiagen) yapılmıştır. HPV enfeksiyonunun prevalansı toplam 1145 kadında %20 (229) idi. Tek HPV enfeksiyonu ve çoklu HPV enfeksiyonu sırasıyla, çalışma grubunun %11.8'inde (136) ve %8.2'sinde (93) bulunmuştur. En baskın HPV genotipi HPV 16 (%9.4) olup bunu HPV 18 (%4.8) HPV 56 (%4), HPV 51 (%2.5), HPV 33 (%2.2), HPV 39 (%1.9), HPV 31 (%1.7), HPV 35 (%1.7), HPV 58 (%1.1), HPV 59 (%0.9), HPV 68 (%0.5), HPV 45 (%0.4), HPV 66 (%0.4) ve HPV 52 (%0.2 ) izlemiştir. Bu çalışmada en yaygın HPV tipleri olarak bulunan HPV 16 ve HPV 18 profilaktik HPV aşılarının hedefidir. Yeni jenerasyon dizi analizi metodu olan pyrosequencing test ile HPV genotiplerinin tanısı servikal kanser için risk altındaki kadınların tespitine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Human papillomavirus (HPV) is the major cause of cervical cancer. The aim of this study was to detect HPV genotypes by pyrosequencing method among women attending the Department of Gynecology, Faculty of Medicine, Çukurova University. Cervical cytology samples were collected from 1145 women aged 20-65 years old. HPV Sign PQ genotyping test (Diatech Pharmacogenetics, Italy) based on pyrosequencing method was used for HPV genotyping. Pyrosequencing was performed on PyroMark Q24 instrument (Qiagen). The prevalence of HPV infection was 20% (229) in total 1145 women. Single HPV infection and multiple HPV infection was found in 11.8% (136) and 8.2% (93) of the study population, respectively. HPV 16 was the most prevalent HPV genotype (9.4%), followed by HPV 18 (4.8%), HPV 56 (4%), HPV 51 (2.5%), HPV 33 (2.2%), HPV 39 (1.9%), HPV 31 (1.7%), HPV 35 (1.7%), HPV 58 (1.1%), HPV 59 (0.9%), HPV 68 (0.5%), HPV 45 (0.4%), HPV 66 (0.4%) and HPV 52 (0.2%). HPV 16 and HPV 18 found as the most common HPV types in this study are targeted by prophylactic HPV vaccines. The diagnosis of HPV genotypes by pyrosequencing test which is a new generation sequencing method would contribute to identify women at risk for cervical cancer.